blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Kömür zehirlenmesi neden olur?

İyi yanmadan odaya alınan bir mangal veya maltız bu tip zehirlenmelerin başlıca nedenidir.Yeteri kadar oksijen (hava) ile karışmayan,yani iyi yanmayan kömür veya odun,kimyada karbonmonoksit(CO) denilen zehirli bir gaz çıkarır.Karbonmonoksit havadan daha hafif,renksiz,kokusuz bir gazdır.Kapalı bir yerde havadaki oranı yüzde bine çıkarsa odadakileri bir iki saat içinde çarpar.Hastanın başı ağrır,kulakları uğuldar,büyük bir halsizlik duyar,göz kapakları ağırlaşır ve çok geçmeden de derin bir uykuya dalar.

Zamanında müdahale edilmezse hasta komaya girer ve kurtarılması güç olur.Karbonmonoksit zehirlenmesinden yani kömür çarpmasından komaya girmiş bir hasta derhal bir hastaneye kaldırılmazsa ancak 2-3 saat yaşayabilir.Komaya giren hastanın yüzü morarır,solunum hızlanır,nabız düzensiz atmaya başlar.Bu durumdaki bir hastayı,vakit kaybetmeden bir hastaneye nakletmek gerekir.Şayet bu olanak yoksa yapılacak en iyi şey,hastayı hemen açık havaya çıkarmak ve yüzükoyun yatırarak omuzlarından beline doğru olmak üzere ciğerlerine bastırarak suni solunum yaptırmaktır.Şayet mevcutsa ‘Coramine’ veya ‘Cardiozol’ gibi ilaçlar vererek kalbi kuvvetlendirmek yerinde bir hareket olur.

Kömür çarpması sonunda komaya giren hastanın çoğu zaman öldüğü sanılır.Oysa bıkmadan,yorulmadan devam edilen suni solunum çalışmaları ile öldüğü sanılan hastaların tekrar hayata döndükleri çok görülmüştür.

Karbonmonoksit zehirlenmesinden komaya girenlerin,komadan kurtulduktan sonra derhal bir doktora başvurmaları gerekir;çünkü zehirlenmenin şiddetine göre,kalpte,böbreklerde,karaciğer,sinir sistemi merkezinde veya akciğerlerde arızalar meydana gelmiş olabilir.