blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Klima sağlığa zararlı mı?

Klimaların sağlığa zararlı olup olmadığı klimaların kullanıma başlanmasından bu güne kadar süre gelmiş bir sorudur. Klimalandırılmış ortamlarda yaşamanın sağlık açısından önemi büyüktür. Yaz aylarında klima ile uygun yaşanabilir serin bir ortam yaratılabilir. Bunun yanı sıra kış aylarında ise klima ile ısınılabilir.Klimanın sağlığa zararlı mı zararlı değil mi sorusuna cevap aramadan önce klima sistemlerinin nasıl çalıştığını düzgün bir şekilde öğrenmek gerekir. Klimaların içindeki gazın buharlaşması (iç sistemde) sonucu içindeki radyatörü soğutarak çevirim yapar bu gaz dış sistemde yeniden sıkıştırılır ve buharlaştırılır bu sayede içinden geçen hava soğur.


Klimalar yukarıda kısaca anlattığım şekilde çalışırlar. Radyatörlerden geçen havanın (iç sistemde) içindeki nem radyatörler soğuk olduğu için radyatörlere yapışır ve bir kanal vaıstasıyla dışarı doğru aktarılır.

Klima çalışan bir ortama giren herhangi bir hastalıklı (grip, nezle vs.) biri bu havayı solursa radyatörlere yapışacak solunmuş havada bulunan mikropların üremesi kaçınılmazdır. Klima çarptı klimadan hasta oldum söylentileri bundan kaynaklanmaktadır.

Evinizde çalıştırdığınız klimayı bir hafta aralıklar ile soğutmadan sadece fan şeklinde yarım saat çalıştırmanız hastalık üremelesini engellemektedir. İçinde su kalmayacağı için kuru ortam oluşacaktır. Yukarıda bahsettiğim konudan da anlaşılacağı gibi klima çalışan genel ortamlara girmeniz durumunda bulaşıcak bir mikrop ile grip, nezle gibi hava yoluyla bulaşan mikropları ve virüsleri almanız kaçınılmazdır. Tabiri caizse rus ruletidir. Ne yazıkki Türkiyede tüm klimaların kullanma kılavuzlarında periyodik şekilde klimaların içini fanı çalıştırarak kurutun yazsa dahi hiçbir yer buna uymamaktadır.

Klimaları evlerde kullanılırken çoğu kişi bir an önce serinlemek amacıyla ısısını 18 dereceye indirir. Bu işlemi yaparken bilinçsiz olduğu için klimanın daha soğuk hava üfleyeğini sanır. Klimaların üflediği havanın ısısı siz 18 dereceye ayarlasanız da 29 dereceye ayarlasınızda aynıdır. Değişmez. Klimaların dış sistemlerinde bulunan komprassörlerin az çalışma yavaş çalışma gibi bir özelliği bulunmamaktadır. Isıyı düşürdüğü anda durur. Bu şekilde kullanımlar hem elektrik sarfiyatını hem de soğuğa bağlı hastalıkları çoğaltır.

Klimanızın en uygun çalışma ısısı 26-27 derecedir. Sistemin duracağı ısı 26 ya ayarlıyda 24 derece 27 ye ayarlıysa 25 derecedir. Klima dura kalka çalışacağı için elektrik sarfiyatını azaltabilir. Havadaki nemi azaltıp ısıyı yaşanabilir ortam ısısında koruduğu için rahat ve konforlu bir gün geçirebilirsiniz.

Klimanın bulunduğu yerin asla üzerinize üflememesi gerekir. Klima ortam ısısını 26 derecede sabitlese bile üzerinize gelen hava çok soğuk olacağı için hastalıklara sebep olacaktır.

Sözlerimin özü klima sağlığa yararlıdır fakat uygunsuz ve bilinçsizce kullanılan klimalar sağlığımızı tehdit etmektedir. Klima kullanacak arkadaşlar bu yazımdaki uygulamaları harfiyen yaparlarsa sorunsuzca evlerinde klimalandırılmış ortamın tadını çıkarabilirler.