blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Kızlar neden afrika’da 9-10 yaşında,iskandinavya’da 17-18 yaşında ergenlik çağına girerler?

Ergenlik çağına girme yaşı,günlük alınan güneş ışığının da etkisindedir.Bunun nedeni de,güneş ışığına daha fazla maruz kalındığında sentezi tetiklenen melatonin hormununun,ergenliğe giriş yaşını saptamasıdır.Eşey organlarının gelişimini tamamlaması ve eşey hormonlarının etkinliğinin görümeye başlaması sıcak ve bol güneşli bölgelerde her zaman daha hızlı gerçekleşir.Dolayısıyla da ergenliğe girme yaşı, bu bölgelerde daha küçük olur.

Kuzey ülkelerindeyse,günlük güneş ışığı miktarı ve güneş ışığı yoğunluğu daha az olduğu için,bu bölgelerde yaşayanlarda melatonin seviyeleri daha düşük olur.Bu da,eşey organlarının oluşumu ve eşey hormonlarının etkinliklerinin başlaması sürelerinin daha uzun olmasına neden olur.Boy uzaması ve kemik gelişimi,ergenliğe girişle birlikte yavaşladığı için de,sıklıkla kuzey ülkelerinde yaşayan kadınların boyları daha uzun,kemik yapıları da daha gelişmiş olur.