blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Kendinizi serin tutmak için hangi renk giyecekleri tercih etmelisiniz?

Okulda anlatılan beyazın Güneş ışığını yansıttığı siyahın ise onu emdiğidir,soluk şeyler giydiğimizde kendimizi serin tuttuğumuza inanırız.

Ama işler o kadar kolay değil.

Birçok sıcak ülkedeki yerel halk genellikle koyu renk giyer.Çin’deki köylülerle Güney Avrupa’daki yaşlı hanımlar siyahı tercih eder.Sahra çölünün göçebe halkı Berberilerin favori rengi ise çivit mavisidir.

Koyu renkli giyecekler etkilidir, çünkü iki termal süreç söz konusudur.Isı Güneş’ten aşağı gelir, ama aynı zamanda vücuttan da dışarı çıkar.Açık renkli giyecekler Güneş‘ten gelen sıcaklığı yansıtmada daha iyi olsalar da,koyu renkliler vücut sıcaklığını yaymakta daha etkilidir.Sıcak iklimde doğan hiç kimse isteyerek doğrudan Güneş ışığının altında durmayacağından gölgedeyken serin tutacak koyu renkli giyecekler tercih sebebidir.

Bir de rüzgar faktörü var tabii.Çok sıcak iklimlerde yaşayanlar dar tulum ya da terzi elinden çıkmış elbiseler giymez.Hava dolaşımını en yüksek düzeyde tutmak için geniş ve bol elbiseleri tercih ederler.1978 yılında kuşların tüy renklerinin anlamını esas alan bir araştırma,sıcak ve durağan koşullarda ısının vücuttan atılmasında beyaz renkli tüylerin en iyisi olduğunu;ama rüzgar hızı saatte 11 km’yi aşar aşmaz siyah tüylerin -kabarıklarsa- en iyi soğutucular olduğunu ortaya koymuştur.Siyah ve beyaz renkli sığırlarda yapılan araştırmalar da benzer sonuçlar vermiştir.

Diyelim ki bunu insanlara uyguluyoruz; bol ve siyah giyecekler hafif bir esintide ısıyı emdiklerinden daha büyük hızla vücuttan atacaklardır.

Daha ılıman iklimlerde ise etrafı serin tutmanın yolu pencereleri nasıl kullanacağınızı bilmekten geçer.Londra, Imperial College’daki fizikçiler bir odada ideal hava akımı sağlamak için sürgülü pencerelerin üst ve alt kısımlarını açmak gerektiğini göstermişlerdir.

İki açıklık da eşit boyuttaysa, aşağıdakinden giren daha soğuk,daha ağır hava,daha ılık ve daha az yoğun olan havayı yukarıdakinden dışarı atar; tıpkı serinletici bir rüzgarın bir Berberi’nin, k’sa adı verilen uçuşan giysilerini havalandırması gibi.

Fransızca konuşulan Batı Afrika’da bu kıyafetlere Büyük Boubou denir.