blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Keman yayı kedi bağırsağından mı yapılır?

Keman yayları kedi bağırsağından yapılmaz,hiçbir zaman da yapılmamıştır.Bu efsane Orta Çağ İtalyan keman ustalarının enstrümanları için iyi tellerin koyun bağırsağından elde edildiğini keşfetmeleriyle başladı.Kedi öldürmek çok korkunç bir uğursuzluk getirdiğinden icatlarını korumak için herkese telleri kedi bağırsağından yaptıklarını söylediler.

Efsaneye göre,Abruzzi dağının Pescara yakınındaki köyü Salle’de,Erasmo adında bir eyerci bir gün kuruyan koyun ba­ğırsağının arasından esen rüzgarın sesini duymuş ve bunun Rönesans kemanı olarak bilinen eski bir keman türü için iyi bir tel olabileceğini düşünmüş.

Salle 600 yıl boyunca keman yayı üretiminin merkezi hali­ne geldi ve Erasmo yay yapanların koruyucu azizi olarak kut­sandı.1905 ve 1933′teki kötü depremler Salle içindeki endüstriyi sona erdirdiyse de dünyadaki lider yay üretici firmalarından ikisi -D’Addario ve Mari- hâlâ Salle’li ailelerce işletiliyor.

1750′ye kadar tüm kemanlarda koyun bağırsağından yapıl­mış yaylar kullanıldı.Bağırsağın hayvandan henüz ılıkken çı­karılması ve yağ ve pislikten arındırılıp soğuk suya batırılması gerekir.En iyi kısımları şeritler halinde kesilir ve istenen ka­lınlıkta bir yay elde edilene kadar kıvırıp çekiştirilir.

Ancak her ne kadar keman meraklılarının çoğu bağırsaktan yapılan telin en yumuşak sesi verdiği düşüyorsa da,günümüzde yay yapımında bağırsak,naylon ve çelik karışımı kullanılıyor.

Ve bu konuda küçük bir anekdot: Richard Wagner nefret ettiği Brahms’ın itibarını sarsmak için berbat bir dedikodu yayar.Brahms’ın Çek besteci Antonin Dvorak’tan Bohemlere özgü serçe katleden bir yayı hediye olarak kabul ettiğini iddia eder.Sözde,Brahms bu yayla Viyana tarzı evinin penceresinden gelip geçen kedilere rastgele atışlar yaparmış.

Wagner şöyle devam eder:’Zavallı hayvanları vurduktan sonra aynı alabalık avlayan bir balıkçı edasıyla ipini sararak odasına çekiyormuş,sonra da kurbanlarının son nefeslerini vererek inlemelerini şevkle dinleyerek ante mortem (ölüm öncesi) gözlemlerini defterine not ediyormuş.’

Wagner,Brahms’ı hiç ziyaret etmemiş ya da evini hiç görmemiş;böylesi bir serçe yayını bırakın Dvorak tarafından hediye edilmesini,varolduğuna dair herhangi bir kayıt bile yok gibidir.

Kediler diğer tüm türler gibi sessizlik içinde ölmeye eğilimlidir.Buna rağmen,bu kedi öldürme söylentileri Brahms’ın üzerine yapışmış ve bu iddia gerçekmiş gibi birçok biyografide tekrar edilmiştir.