blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Kedilerin gözleri geceleri neden parlar?

Kedilere ‘gecelerin kralı’ denmesinin nedeni,görme yeteneklerinin geceleri oldukça güçlü olmasıdır.Bu sevimli yaratıkların görmeleri için azıcık ışık yeterlidir;çünkü kedilerin gözleri bizim gözlerimizden oldukça farklıdır.Kedilerin gözbebekleri karanlıkta olabildiğince çok ışık alabilmek için büyüyerek yuvarlaklaşır,bu da onların karanlıkta rahatça görebilmelerini sağlar.Ayrıca gündüzleri sadece yeşil ve mavi renkleri seçebilen kediler,geceleri renk seçimine ihtiyaç olmadığından büyük avantaj sahibidirler.

Kedilerin gözlerinde insanların gözlerinde bulunmayan bir tabaka (Tepetum Lucidum) vardır.Bu tabaka,retina tabakasının hemen arkasındadır.Retinadan geçip buraya gelen ışık,tekrar retinaya doğru yansır.İşte,bu tabaka ışığı geri yansıtabildiği için retinadan iki kere ışık geçmiş olur.Bu sayede kediler çok az ışıkta,hatta insan gözünün göremeyeceği kadar karanlık ortamlarda bile,gayet iyi görür.Bu tabaka,gelen ışığı ayna gibi geri yansıtır.Onların gözlerini daha parlak gösteren,gözlerindeki aynadan yansıyan ışıktır.

Kedilerin gözlerinin içine dikkatlice bakarak ne durumda olduklarını kestirebiliriz.Örneğin,mercekleri küçük ise kedi mutlu,mercekleri büyük ise savunma pozisyonuna geçmiş demektir.Kedilerin gözleri insanlara nazaran üç kat daha kuvvetli ve nettir.Kediler zifiri karanlıkta bile 20 m. ötedeki bir cismi rahatlıkla seçebilirler.