blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Kara kediler neden uğursuzdur?

Kediler kadar insanın kafasını karıştıran başka bir hayvan var mıdır?Bazı insanlar bu tüy yumaklarına bayılırken bazıları nefret eder,hatta görmek bile istemezler.Hele bir de kedicik siyahsa…Dilimize bile girmiş deyimler vardır; ‘Aranıza kara kedi mi girdi?’ derler,birbiriyle iyi anlaşan insanlar dargınlık yaşadıklarında.Peki,özgürlüklerine düşkün bu sevimli yaratıkların uğursuz oldukları inancı nerden gelir;hiç merak ettiniz mi?

Aslında tarihe baktığımızda pek çok uygarlıkta kedilerin tanrı muamelesi gördüğüne şahit oluruz.M.Ö. 3000′de eski Mısırlılar kedileri kutsal bir canlı olarak görürlerdi;hatta siyah dişi kedilerin tanrıça olarak kabul edildikleri kazı çalışmaları sonucu çıkan duvar kabartmalarında görülmüştür.O devirde Mısır’da kedileri hastalık ve ölümden korumak için kanunlar bile yapılmıştı.Evin kedisinin ölmesi aile fertleri için bir felaketti.Aile fakir veya zengin olsun fark etmez,kedi mumyalanır,çok güzel kumaşlara sarılır,hatta mezarında yanına kıymetli taş ve madenler bırakılırdı.Kedilerin Mısırlıları bu kadar etkilemesinin sebebinin çok yüksek yerden düştüklerinde bile yara almadan kurtulmaları olduğu sanılıyor.Kedinin dokuz canlı olduğu inancı o zamanlarda gelişmiştir.

Medeniyetler geliştikçe insanlarda kedi sevgisi de arttı;Hindistan’da,Çin’de kediler insana en yakın hayvanlar oldular.O devirlerde,bugünkü inanışın aksine kedinin birisinin önünden geçmek,o kişi için şans demekti.

Kedilerden,özellikle siyah kedilerden nefret,Hristiyanlığın kendinden önceki kültürleri ve onların sembol kabul ettiği şeyleri yok etme güdüsüyle Orta Çağ’da,İngiltere’de başladı.Bağımsız,bildiğini yapan,’inatçı’ ve ‘sinsi’ karakteri,sayılarının da şehirlerde aşırı artmasıyla birleşince,kediler gözden düştü.

O yıllarda evinde kedi besleyenler yalnız yaşayan fakir ve yaşlı kadınlardı.Yine o yıllar büyücü ve cadı inancının tüm Avrupa’da histeriye dönüştüğü yıllardı.Siyah kedi besleyen bu kadınların kara büyü yaptıklarına dair kampanyalar başlatıldı.Siyah kedilerin geceleri şeytana dönüştükleri konusunda korku dolu halk hikayeleri üretildi.Cadı konusu bir paranoyaya dönüşünce birçok zavallı kadın kedisiyle birlikte yakıldı.Fransa’da kral 13. Louis bu uygulamayı yasaklayana kadar her ay binlerce kedi yakıldı.Sonra da kedilerin popülaritesi tekrar yükselerek arttı.