blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Kar ile buz arasındaki fark nedir ve neden soğuk günlerde buz değil de kar yağar?

Bulutların içindeki havanın sıcaklığı, kar ve yağmurun oluşma biçimini belirler. Soğuk bölgelerde bulutlar, sıcaklığın donma noktasının altında olduğu havaya kadar uzanırlar. Bu tip bulutlar alt katmanlardaki su damlacıkları ile üst katmanlardaki buz kristalleri ve çok soğuk su damlacıklarının karışımlarından oluşurlar. Sıcaklık donma noktasının altında bile olsa bu damlacıklar su olarak kalır.

Aşağıdaki bölgelerde birleşme meydana gelirken, bulutların yukarısında yapışma adı verilen bir süreç yaşanır. Buz kristalleri çok soğuk su damlacıklarını çekerek kendi üzerlerinde donmalarını sağlarlar. Kristaller büyüyüp diğer kristallere yapıştıklarında kar tanecikleri oluşur. Bulutlar tarafından tutulamayacak kadar ağır olduklarındaysa yere düşerler. Yüzeye yakın hava sıcaklığının donma noktasının altında olduğu kar yağar. Üzerinde olduğu bölgelerdeyse kar tanelerinin erimesi nedeniyle yağmur yağar.

Doluysa, kümülonimbüs bulutlarından oluşur. Bu bulutların içerisinde yukarı ve aşağı doğru esen çok güçlü hava akımları vardır. En üst kısımlarında sıcaklık donma noktasının altındadır. Bu bulutların içerisinde bulunan buz kristalleri gelişi güzel hareket ederlerken, çok soğuk su damlacıklarıyla çarpıştıklarında etrafları büyük bir hızla buzla kaplanır. Dolu tanecikleri bulut içerisinde yukarı-aşağı doğru savrulurken daha fazla buzla kaplanarak büyürler. Hava akımlarının onları taşıyamayacağı bir ağırlığa ulaştıklarında da yere düşerler.

Yukarıda anlatılanlardan anlaşılabileceği gibi, kar da, dolu da aslında buz kristallerinden oluşuyor. Ancak bunların oluşumları ve biçimleri bulundukları yükseklik, sıcaklık ve hava akımlarının şiddetine göre değişiyor. Sonuçta, bize ulaşan ya buz kristallerinden oluşmuş kar tanecikleri ya da buz katmanlarından oluşmuş dolu.