blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Kanguruların neden keseleri var?

Kangurular, Mammalia (memeliler) sınıfına ait olan Marsupialia (keseli memeliler) takımının üyeleri. Bu takıma ait canlıların özellikleri, diğer memelilerde görülen tipte bir plasentaya sahip olmamaları. Bunun yerine, keseli memelilerin hepsinde “marsupium” adı verilen bir kese bulunuyor.

Gerçek bir plasenta olmayışı nedeniyle yavru, belirli bir büyüklüğe geldikten sonra gelişimini tamamlaması için gerekli olan besini, kan yolu ile anneden alamaz. Bu yüzden de, yaklaşık bir fasulye tanesi büyüklüğüne ulaşan yavru, normalden biraz daha farklı olan bir doğum sonrasında uterus’tan dışarıya çıkar ve annenin vücut kıllarına tutunarak, kendi başına keseye doğru ilerler. Bu kesenin içerisinde bulunan meme başları, yavrunun normal bir büyüklüğe erişinceye kadar anne sütüyle beslenme ihtiyacını karşılar. Bazen, gelişimini tamamlamış olan bir yavru kangurunun, halen annesinin kesesi içerisinde kaldığı ve bu şekilde annesiyle birlikte hareket ettiği görülebilir.