blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Kadınlarda süt nasıl oluşur?

Anne sütünün en değerli besin olduğunu her yerde duymuşuzdur.Hepimiz doğduktan sonra bir yıl kadar anne sütüyle besleniriz.Peki,anne sütünün nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü?

Meme kısmen salgı dokusu,kısmen destek ve yağ dokusundan oluşmuştur.Salgı dokusunda yapılan süt,ufak kanallar ve daha sonra ana toplayıcı kanallar boyunca meme ucuna ilerler.Kanallar,meme ucuna ulaşmadan önce daha da genişleyerek laktiferöz sinüsler (süt sinüsler) şeklini alır.Bu sinüsler,sütün içinde toplanması nedeniyle önemlidir.

Meme ucunda pek çok sinir ucu bulunduğu için memenin bu bölgesi çok hassattır.Bu hassasiyet sütün akışına yardım eden refleksler yönünden de önemlidir.Ayrıcı genellikle meme ucunun çevresinde ‘areola’ adı verilen koyu renkli bir halka olup hafif kabarık durumda bulunabilir.Bu,yağlı bir sıvı salgılayan bezlerin varlığı nedeniyledir.Yağlı sıvı,meme ucu derisinin yumuşak ve iyi durumda bulunmasını sağlar.

Süt yapımı,hormonlar ve reflekslerin sonucu olur.Gebelik süresince,salgı bezleri süt yapımına hazırlanır.Doğumdan hemen sonra değişen hormonal değişikliklerle süt yapımı başlar.