blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Jül Sezar başına neden defne dalı takardı?

Kazandığı zaferler yüzünden değil,sadece kibrinden dolayı.

Romalı tarihçi Suetonius’un MÖ 121 yılında kaleme aldığı Sezarların Hayatı Üzerine isimli eserinde anlattığına göre, Jül Sezar ‘seyrek saçlarını öne doğru tarardı,Senato ona defne dalını istediği zaman takma ayrıcalığını tanıdığında zevkten mest olmuştu.’

Sezar, kelliği kendisine oldukça fazla dert etmişti.Kleopatra ile olan ilişkisi sırasında kraliçe ona kendi keşfettiği bir kellik ilacını tavsiye etmişti.Yanı fare,ayı yağı,at dişi ve geyik iliğinden elde ettiği merhemi saç bitinceye kadar kafasına sürmeliydi.İşe yaramadığı aşikar.

Sezar,saç problemi yaşayan tek general değildi.Yunan tarihçi Polybius’a göre, Kartacalı komutan Hannibal ( MÖ 247-183) bu işin kolayını bulmuştu: ‘Kendisine bir sürü peruk yaptırmıştı,çok farklı yaştaki kişilerin görünüşüne uygun renkli peruklar,onları sürekli değiştirirdi.’ Hannibal’a yakın olanlar bile onu tanımakta güçlük çekerdi.

İmparatorluk kurulmadan önce Romalılar’ın saç seçimleri oldukça basitti.Ancak bundan sonra saç modelleri detaylandı,peruklar da popüler hale geldi.İmparatoriçe Messalina’nın (MS 17-48) sadece sarı peruklardan oluşan geniş bir koleksiyonu vardı.Bunları genelevlerdeki ikinci işi sırasında takardı (Roma kanunları gereği hayat kadınları mesleklerinin bir göstergesi olarak sarı peruk takmak zorundaydı).Romalılar,Hıristiyan olduktan sonra da (MS 313) peruk takmaya devam etti,ama kısa süre sonra kilise perukları ölümcül günah olarak nitelendirdi.

Zafer kazanana defne dalı takma geleneği MÖ 6. yüzyılda Delfi’deki oyunlarda başladı.Bu oyunlar, su perisi Dafni’nin anısına ve başına defne yapraklarından bir taç takarken resimlenmiş Tanrı Apollo onuruna düzenlenirdi.Dafni onun sunduğu aşktan kaçmak için kendini defne ağacına dönüştürmüştür.

Zafer işareti olmasının yanı sıra defne bitkisinin iyileştirici özelliği de vardır.Bu yüzden mezun olan doktorlara da defne dalı takdim edilir.

Kimsi Latince Sezar soyadının nereden geldiğini bilmemektedir.

Plinius, ilk Sezar’ın ‘annesinin rahiminden kesilip alındığı’nı (aynen Macbeth gibi) düşünüyordu, caesus , Latince ‘kesmek’ anlamına gelir.Plinius’un bu fikri, ‘Sezaryen doğum’un kökenidir.Ama doğruluk payı pek yoktur: Çünkü bu tür ameliyatlar sadece annesi ölen bebekleri kurtarmak için yapılırdı.Sezar’ın annesi Aurelia’nın onu doğurduktan sonra uzun yıllar yaşadığı bilinmektedir.

Sezar’ın muhtemel bir diğer anlamı ise Latince caesaries kelimesinden geliyor olabilir, ‘çok güzel saçları olan kafa.’