blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

İnsanlar karanlıktan neden korkarlar?

Elektrikler kesildiğinde içimizi bir korku kaplar ve etrafımızı daha dikkatli gözlemlemeye başlarız.En ufak bir kıpırtı bile ürpermemize neden olabilir.Sadece elektrik kesildiğinde değil,karanlıkta kaldığımız zamanlarda hep korku duyarız.Peki,doğaya bu kadar hükmedebilen insanoğlu karanlıktan neden korkar?

Doğal hayat içerisinde soyunu devam ettirmeye ve sağlıklı nesiller yetiştirmeye uğraş veren bir canlı türü olarak çevremizde ne olup bittiğini,bir sonraki aşamadaysa ne olup bitebileceğini bilme eğilimimiz bulunur.Daha açık olmak gerekirse,herhangi bir tehlike durumuna karşı hazırlıksız yakalanmamak adına sürekli ve tutarlı şartlar altında geleceği az çok tahmin ederek yaşamak isteriz.Anatomik ve fizyolojik yapımızsa karanlıkta duyumsamamız oldukça güç olduğundan karanlıkta tedirgin olma eğilimimiz zaten vardır.

Ancak,karanlık fobisi bambaşka bir durumdur.Fobiler,genellikle kalıcı ve kişiyi olağanüstü kaygılara sürükleyen mantık dışı korkuları kapsar.Fobilerin psikolojik ve biyolojik birçok nedeni olabiliyor.Psikologlar,fobilerin nedenini diğer kaygı rahatsızlıkları çerçevesinde değerlendirmeye çalışsalar da kişisel farklar fobilerin nedenlerinde büyük rol oynar.