blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

İnsan kaydedilmiş sesini dinlediğinde neden beyninde algılamış olduğu kendi sesinden farklı bir ses duyar ?

İnsanın kaydedilmiş sesini bildiğinden farklı bir şekilde duyması, sesin sadece havadan değil, kemikler ve sinüsler gibi bedenin parçalarından geçerek gelmesindendir. Ses, fiziksel bir süreç olarak, insan gırtlağındaki ses tellerinden çıkan titreşimlerin kulakta yarattığı etki biçiminde tanımlanabilir. Duyma da oldukça karmaşık bir süreçtir. Kulak zarının titreşmesiyle başlayan,orta ve iç kulaktaki karmaşık mekanizmalardan geçtikten sonra işitme sinirlerinin bulunduğu beyne iletilir ve algılanır.
Dolayısıyla kendi sesimizin bizdeki “tınısı”, başkaları tarafından algılanmasından kuşkusuz farklı olacaktır, çünkü herkesin sese karşı duyarlığı bireyseldir ve çeşitlilik gösterir. Bir de sesimizin kaydedildiği ortam, kullanılan kayıt cihazlarının çeşidi, hatta içinde kayıt yapılan odanın nitelikleri bile sesin farklı algılanmasına neden olabilecek değişkenlerdir.