blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Ingilizceye en çok kelime kazandıran yazar kimdir?

Shakespeare değil, Milton’dır.

Oxford İngilizce Sözlüğü‘nü olduğu gibi tarayan Cambridge Üniversiteli Gavin Alexandar’a göre John Milton (1608-1674) İngilizceye 630 kelime, Ben Johnson 558, John Donne ise 342 kelime sokmuştur, hepsi de İngilizceye sadece 229 kelime sokabilmiş Shakespeare’in çok önündedir. Milton’un türettikleri arasında pandemonium (velvele), debauchery (sefahat), terrific (müthiş), fragrance (rayiha), lovelorn (terk edilmiş) ve healthy (sıhhatli) kelimelerini sayabiliriz.

Bu kelimelerin kesin olarak bu yazarlar tarafından “keşfedildiğini” söylemiyoruz; sadece bu kelimeler ilk defa bu yazarların eserlerinde kayıt altına girmiştir. Ünlü yazarların gölgede kalanlardan daha çok okunması daha olasıdır. Şayet Milton ve Shakespeare’in kitapları yüzlerce yeni kelime ile dolu olsaydı, okuyucular ve seyirciler onları anlamakta zorluk çekerdi.

17. yüzyılda İngilizce yaratıcı bir yayılma dönemi yaşıyor, kültür ve bilim dalı olarak Latince’nin yerine geçiyordu. Yapmanız gereken tek şey tanıdır Fransızca ya da Latince bir kelimeyi alıp onu mantık çerçevesinde İngilizce’leştirmekti: Eğitimli kişiler anlamını hemen çözerdi. Ama bu yöntem hep işe yaramadı. Örneğin, Milton’ın intervolve (birbirine dolaşmak) ve opiniastrous (dikkafalıca) kelimeleri o kadar da akılda kalıcı olmadı.

Yeni kelimeleri anlamakta zorluk yaşayan okuyucular, Robert Cawdrey’nin Table Alphabeticall adlı eserine bakabilir. 1604 yılında basılan kitap ilk İngilzice sözlük olarak kabul görmektedir. İçinde bir kısmı İbranice, Yunanca, Latince ve Fransızcadan ödünç alınmış yaklaşık 3.000 kelimeden fazlası yoktur gerçi.

İngilizcenin hak ettiği sözlüğe kavuşması için 150 sene daha beklemesi gerekmişti. Yarı sağır ve tek gözü kör, sıraca hastalığı yüzünden yaraları olan, melankolik ve Tourette sendromundan muzdarip olmasına rağmen Samuel Johnson (1709-1784) dokuz sene içinde 42.773 tane kelimenin anlamını yazmayı başarmıştı. Altı yardımcısı vardı. Bunun dengi olan Fransızca Sözlük’ün tamanlanması için 40 tane uzmanın 55 sene uğraşması gerekmişti.

Johnson’ın yazdığı İngiliz Dili Sözlüğü 1755 yılında basıldı, tanesi günümüzün parasıyla 725 sterline geliyordu. Bu kitap Johnson’ı zengin etmedi (ilk 30 yılda sadece 6.000 kopya satıldı) ama ünlü biri haline getirdi: Sonraki 200 yıl boyunca kitap “Sözlük” diye bahsedildi.

Johnson’ın sözlükbilimsel standartlarına 1880′lerde Oxford İngilizce Sözlüğü çıkana kadar yaklaşabilen olmadı. Onun tanımları o kadar kapsamlıydı ki, 1.700 tanesi OİS’in ilk baskısına olduğu gibi taşınmıştır. Bunun yanında X harfi ile başlayan hiçbir kelime yoktu ve etimolojileri genellikle şüpheliydi.

Johnson’ın sözlüğünün en keyif verici yanlarından biri de artık kullanılmayan kelimeleri yeniden keşfediyor oluşunuzdur. Örneğin: bibacious (içki alemine düşkün olmak); feculent (pis ya da kokuşmuş); grum (kötü huylu); keck (kusmak üzereymiş gibi öğürmek); lusk (tembel ya da değersiz); tonguepad (iyi konuşmacı).