blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

İngilizce nerenin resmi dilidir?

İngilizce’nin resmi dil olduğu birçok ülke vardır,ama İngiltere,Avustralya ve ABD bunlar arasında değildir.

Resmi dil,bir ülkenin mahkemelerinde,parlamentosunda ve yönetiminde kullanılmak için hukuki statüye sahip dil olarak tanımlanır.İngiltere’de,Avustralya’da ve ABD’nin yarısından fazlasında,İngilizce gayri resmi dildir.Devlet işlerinde bu dil kullanılır,ama bu kullanımı onayan özel bir kanun yoktur.

Kanada (Fransızca ve İngilizce) ve Galler (Gal dili ve İngilizce) gibi iki dilli ülkelerin kanunlarca tanımlanmış resmi dilleri vardır.Ulusal kanunlar zaman zaman Yeni Zelanda’daki Maori gibi önemli azınlık dillerini de tanır.İrlanda gibi bazılarında ise resmi dil pratik olmaktan ziyade semboliktir:İrlanda dilini gündelik hayatta nüfusun yüzde 20′sinden azı kullanmaktadır.

Şayet ülkenin birden fazla ana dili varsa o zaman İngilizce sık sık alternatif bir ‘resmi’ dil olarak seçilmektedir.Bunun iyi bir örneği 6 milyon kişinin toplam 830 farklı dil konuştuğu Papua Yeni Gine’dir.ABD’de İngilizce’nin resmi dil olarak kabul edilmesi yönündeki kampanya etnik grupların,özellikle de nüfusun yüzde 15′ini oluşturan Hispanikler’in muhalefetiyle karşılaşmıştır.

İngilizce’yi konuşan ama resmi dili yapmayan en ilginç ülke örneği Avustralya olsa gerek.Ülke, çok sayıda Yunan,İtalyan ve Güneydoğu Asyalı göçmenin yanı sıra Avustralya Malta dili konuşan 65 bin kişinin de evidir.Üstelik hala konuşulan 150 aborjin dili mevcuttur (18. yüzyılda bu sayı 600 kadardı).Önümüzdeki 50 yıl içinde bunların 25′i dışında kalanların hepsinin yokolma ihtimali var.İngilizce’yi resmi dil olarak ilan etme teşebbüsü duyarsız bir davranış gibi görünme riski taşıyor.

Dünyada Latince’yi resmi dil olarak kabul eden tek ülke Vatikan’dır.