blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Hayvanlar, işe yarayan özelliklerini koruyacak şekilde evrimleştiklerine göre neden kuyrukları var ve bu kuyruklar ne işe yarıyor?

Hayvanlar kuyruklarını, savunma, dengede kalma, vücut ısısını düzenleme (ısınma ya da gölge oluşturma), oyun oynama, yüzme, sıçrama, tırmanma, tutunma, koşma, karşı cinsin ilgisini çekme gibi oldukça çeşitli amaçlar için kullanırlar. Çok yakından tanıdığımız kedi ve köpekler, kuyruklarını, ne hissettiklerini bize anlatmak için kullanırlar.
Örümcek maymunu, kuyruğunu üçüncü bir kol gibi kullanır. Kuyruk, tırmanırken ya da daldan dala atlarken ona büyük kolaylık sağlar. Deniz atının da kavrayıcı kuyruğu, onun istediği yere rahatça tutunmasını sağlar ve suyun akıntısıyla oradan oraya savrulmasını engeller. Tavus kuşlarının o kadar görkemli görünmelerini sağlayan elbette kuyruklarıdır. Erkek tavus kuşları, kuyruklarını bir yelpaze gibi açarak ve titreterek dişileri tavlamaya çalışırlar. Soğuk bölgelerde yaşayan hayvanlar genellikle büyük ve bol kıllı kuyruklarını vücutlarının etrafına dolayarak, ısınmak için kullanırlar. Sincap ise kocaman kuyruğunu bir şemsiye gibi kullanop güneşten korunur. Kedilerin dört ayak üzerine düşmelerinde ve denge sağlamada kuyruğun çok önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Kunduzlar ise, bir paleti andıran kuyrukları sayesinde yüzerler.

Her ne kadar atalarının çoğunun kuyruğu olsa da, insanların kuyruğu evrim sırasında körelerek yok olmuştur. Kuyruk küçülerek belkemiğinin ucunda kuyruksokumu denilen bir yapıya dönüşmüştür. İnsanoğlunun kuyruksuz bir yaşama oldukça iyi uyum sağladığını görüyoruz. Bunun sebebi büyük olasılıkla insanların çevre şartlarına uyum sağlamak için çeşitli aletler ve yapılar tasarlayabilmedeki yetenekleri.