blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Hayatı boyunca kalp atışı en fazla olan memeli hangisidir?

Tıp bilimi sayesinde, biziz.

Büyük memelilerin kalp atışı yavaştır ve uzun yaşarlar. Küçük memeliler ise az yaşar ve kalp atışları hızlıdır. Bu yüzden memelinin büyüklüğü ne olursa olsun, hayatlarındaki ortalama kalp atışı sayısı fazla değişmez, yaklaşık yarım milyardır. Bu “yaşama hızı hipotezi” olarak bilinir ve insan dışındaki tüm memeliler için geçerlidir. Tıptaki gelişmeler ortalama yaşam süremizi arttırdığından kalplerimiz ortalama olarak diğer memelilerinkinden beş kat daha fazla atıyor.

Dünyanın en küçük memelisi cüce sivri faredir (Suncus etruscus). Güney Avrupa’da yaşar, 2 gram (0,07 ons) ağırlığında ve 3,5 santimetre uzunluğundadır. Kalbi dakikada tam 835 kez atar, ömrü en fazla bir senedir. Bu süre, bir başka hayvana yem olmadan önce üreyebilmesi için ucu ucuna yeter.

Skalanın öbür ucunda boyu 30 metreye, ağırlığı ise 150 tona (Afrika filinin 30 katı) ulaşabilen Mavi Balina (Balaenoptera musculus) yer alır. Küçük bir araba büyüklüğündeki kalbi 80 yıllık ömrü boyunca heybetli bir tempoyla dakikada sadece 10 kere gümbürder.

İki türün toplam kalp atışı sayısının yakınlığı dikkat çekicidir: Cüce sivri fare için 439 milyon; balina içinse 421 milyon. Öte yandan dakikada 72 kez atan ortalama insan kalbi 66 yıl boyunca toplam 2,5 milyarlık sayıya ulaşır.

Kalp atışı sayısının sınırlı miktarda olduğunu fikrine kendini fazlasıyla kaptıran Amerikalı astronot Neil Armstrong, egzersiz yapmayı bırakacağını, çünkü hakkında çabuk harcamak istemediğini söyleyerek konuya esprili bir şekilde yaklaşmıştı. Aslında zaten süreç de pek öyle işlemez: Yorucu egzersizler kısa vadede kalbi daha hızlı çalıştırsa da, bunun bir sonucu olan form da genelde kalp atışı sayısını azaltır.

Kalp atışı sayısını azaltmanın daha iyi bir yolu da yogadır. 2004 yılında Hindistan’ın Bangalor şehrinde 30 günü aşkın süre boyunca yürütülen bir çalışma, yogayla elde edilen nefes kontrolü ve meditasyonun kalp atışı sayısını başka yollarla azaltmaya çalışan kontrol grubu kalıcı bir iyileşme elde edemedi.

Korkunun kalp atışına etkisini gösteren ürkütücü bir deney ise 1938′de yürütüldü. Cinayetten suçlu bulunan John Deering hayattayken bedenini bağışladı. Utah eyaletinde, Salt Lake City’de kurşuna dizilme cezası alan mahkum, hapishane doktoru Dr Stephen Besley’in kendisini elektrokardiyografa bağlamasına izin verdi. Soğukkanlı görünen Deering’in kalp atışları bağlanırken 72′den 120′ye fırladı, elektrik verilince ise 180 olarak kaydedildi. Kalbi 15,6 saniye sonra durdu.

Besley’in yorumu, Deering “çaktırmamaya çalışsa da” makinenin kendi öngörüsünü doğruladığı yönündeydi: Deering’in “korkudan ödü patlamıştı”.