blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Havai fişek nasıl farklı şekillerde patlar?

Kutlamaların vazgeçilmezlerinden biri de havai fişeklerdir.Bayramlarda,düğünlerde gökyüzüne fırlatılan onlarca havai fişeğin ortaya çıkardığı görüntü hepimizi büyüler.Gökyüzünde bir ışık şöleni oluşur ve hemen fotoğraf makinemizle bunu görüntülemek isteriz.Peki,havai fişekler nasıl böyle değişik şekillerde patlayabilirler,hiç düşündünüz mü?

Havai fişeğin kapsülünün içindeki tozlar farklı şekil ve dizilerde yerleştirilerek,fişek patladığında da farklı figürlerin oluşması sağlanır.Örneğin üretim aşamasında kapsülün içine tüpler,kağıttan bölmeler konarak,fişek değişik şekillerde patlatılır.Gelişmiş modellerde kapsülün içine iki ayrı boşluk konarak,farklı patlama şekilleri yaratılabilir.

Patlama sesi,kapsüldeki tozdan gelir.Bunun için eskiden fotoğrafçılıkta flaş yaratmak için kullanılan magnezyumdan oluşan flaş tozu kullanılıyor.Havai fişeklerde metal bazlı tozun yanına patlama yaratmak için oksijen de ekleniyor.