blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Hava ılıkken nasıl oluyor da dolu yağabiliyor?

Dolu taneleri değişik zamanlarda ve farklı koşulların egemen olduğu atmosfer bölgelerinde oluşur. Dolunun, cumulo-nimbus bulutlar içinde oluştuğu sanılır: bu bulutlar içinde düşey hareketlerin yoğun olması, en alçak tabakalarla doruk tabaka arasında birçok gidip gelmenin gerçekleşmesine yol açar. Bu süreç, bulutların doruğunda bulunan buz billurlarının yaz aylarında bile oluşmasına olanak verir. Ilık havalarda oluşmasının nedeni, yerden yükselen sıcak havanın yukarı doğru türbülanslı akım ve yüksek bulutlar yaratması sonucu bu bulutların buz billurlarını dolu oluşmasına yol açacak kadar uzun süre yukarılarda tutabilmesidir.

Dolu taneciklerinin çapı 0,5 – 2 cm arasında değişir; bununla birlikte 7-8 cm çapında ve en irilerinin ağırlığı 1 kg’ı bulan tanelere de rastlanmıştır. Dolu tanelerinin yapısı çoğunlukla yapraksıdır: beyaz ve yarı saydam buz kütlelerinin saydam buzla almaşık olarak çevrelediği bulgursu dolu taneleri.

1360 yılında Paris’i kuşatan yüzlerce İngiliz askerinin ölmesine neden olan dolu fırtınası, Kral III. Edward’ın bu kuşatmadan vazgeçip Fransa’yı alamadan geri çekilmesine neden olmuştur.