blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Hangisi daha kıllı: insan mı, şempanze mi?

Şempanzeler insanlardan daha kıllı gözükebilir, ama vücutlarımızdaki saç folikülü sayısı eşittir -yaklaşık beş milyon- ve bunların sadece 100bini (yüzde 2′si) kafa derimizdedir.

Bizim kıllarımız, geçirdiği evrim sonucu diğer primatlarınkinden daha ince ve şeffaftır. Kürklerimizi kaybettik, bunun sebebi bilinmiyor. Bir teoriye göre bu, bitlenmenin azalması için olmuş. Bir başkasına göreyse, atalarımız 1.7 milyon yıl önce ormanlardan savanlara göç ettiğinde aşırı ısınmayı engellemek için vücut kıllarımızın azalması gerekmiş. Kıllarımız azaldıkça, güneşten korunmak için derimizin rengi de koyulaşmış. Ama bu, Kuzey Kutbu’ndaki İnuit halkının neden Sahra’nın güneyinde yaşayan birçok Afrikalı’dan daha az kıllı olduğunu açıklamaz.

Kafa derimizdeki kılların uzun süre boyunca nasıl uzayabildiğini de açıklamaz: Kendi haline bırakıldığında belimize kadar inerler. Diğer memelilerin kürkleri daha çok bedenimizdeki kıllar gibidir -belli bir uzunluğa gelip yeniden çıkarlar (bazı kişilerin saçları dökülmesine rağmen kulak, burun, kaş ve sırtlarındaki kılların neden çoğaldığını da açıklayamayız).

Bir teori, kürk kaybımızı beynimizin büyümesine bağlar. Daha büyük bir beyin daha çok ısı yaratır; vücut ısımızı kontrol altında tutmak için aşırı derecede terleyecek şekilde evrimleştik (kürk varken terlemek işe yaramaz). Yani, kürkümüz azaldıkça, serinleme sistemimizin verimi arttı ve beyinlerimiz büyüdü. Ayrıca, dik yürümeye başladıktan sonra büyüyen beyinlerimizi güneşten korumak için hala kıla ihtiyacı olan tek yer kafamızdı.

Daha ileri giden bir başka hipotez, “Suda yaşayan maymunlar”dan evrimleştiğimizi öne sürer. Sekiz milyon yıl önce, modern insanın atalarının hem suda hem karada yaşadığını, sığ sularda yiyecek aradığını varsayar. Kürk suyun altında iyi bir yalıtkan olmadığından diğer suda yaşayan canlılar gibi biz de evrim geçirdik; kürklerimizin yerini vücut yağı aldı. Maalesef suda yaşayan insan (veya maymun) fikrini destekleyici hiçbir fosil delili yoktur.

Kılsızlıkla ilgili diğer bir fikir ise, evrimle birlikte cinsel seleksiyonunun bir sonucu olduğudur, diğer bir deyişle kılsızlığın karşı cinse çekici geldiğini savunur. Charles Darwin bu görüşteydi (bıraktığı kocaman sakalına rağmen), kadının erkekten daha kılsız olmasının ve yumuşak temiz bir cildin sağlıklılığı işaret etmesinin sebebi bu olabilir.

Yine de kimse tam olarak emin değil. Paleantropolog Ian Tattersall’ın kısa süre önce belirttiği üzere: “Kılsızlığın avantajlarına ilişkin birçok görüş var, fakat bunların hepsi hikayeden ibaret.”