blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Hangi hayvan çok içer?

İnsandan sonraki en içkici hayvan Malezya’nın tüy kuyruklu sivri sincapçığıdır.

Sıçan büyüklüğünde,tüy kalem biçiminde kuyruğu olan Ptilocercus lowii,her gece dokuz birim alkol alır (bu,dokuz tek viskiye,beş büyük bardak biraya ya da beş bardak 175 mm’lik şaraba denktir).

Başlıca besini Bertram palmiyesi çiçeklerinin nektarıdır.Bu nektar,bitkinin dikensi tomurcuklarındaki doğal mayaların bir sonucu olarak fermente olur.Bu içki yüzde 3,8 oranında ABV (hacme göre alkol) alkol içerir,açık renkli bira kadar kuvvetlidir.Tüy kuyruklu sivri sincapçık geceleri ortalama iki saatini bunu içerek geçirir.

Bertram nektarı doğal olarak oluşan yiyecekler arasında en çok alkol içenlerdendir.Bayreuth Üniversitesi’ndeki Alamn araştırmacılar bitkideki alkolün farkına hafif kokusu,mayalı aroması ve tepesindeki köpüğü sayesinde varmışlardı.

Sincapcığın tüy tahlili,birçok memelide tehlikeli olacak kadar kan-alkol düzeyi açığa çıkarmıştır,ama buna rağmen asla sarhoş olmaz.Osaydı eğer,bir tür olarak fazla dayanamazdı.Küçük ve yenilebilir olmak zaten yeteri kadar zorken üzerine bir de sürekli şaşkın olmak,durumu ölümcül hale dönüştürebilir.

Tüy kuyruklu sivri sincapçık her nasılsa alkolü sarhoş olmadan çözebilecek şekilde evrim geçirmiştir.Alkolün ‘iştah açıcı etkisi’nden de faydalanmış olabilir.Bu etki ilk defa insanlarda fark edilmiştir.Alkol iştahı kabarttığı için daha çok yemek yeriz.Bir hayvanın kalori alımı ne kadar yüksek olursa enerjisi de o kadar çok olur ve böylece hayatta kalması kolaylaşır.Görünüşe göre tüy kuyruklu sivri sincapçık meyvenin mayasının kokusundan onun kalori olarak en yüksek seviyeye çıktığını keşfetti.

İnsanların içki içtiklerine dair ilk kayıtlar günümüzden 9 bin yıl öncesine,mayalama işleminin icat edildiği Mezopotamya’ya kadar gider.Ancak Bayreuth araştırması,bu zevkimizi insanlık öncesi dönemden miras edindiğimizi ortaya koymuştur.Sivri sincapcık ile insanların ortak atası olan küçük memeli yaklaşık 55 ile 80 milyon yıl önce yaşamıştır.İsmi olmayan bu yaratığa en yakın olduğu düşünülen canlı ise tüy kuyruklu sivri sincapçıktır.Alkolü neden bu kadar sevdiğini (ve neden hiç sarhoş olmadığını) anlayabilirsek,insanların içki içmeyi neden bu kadar sevdiğini,küfelik olmadan nasıl içebileceğimizi ve belki de akşamdan kalmalığın çaresini bulabiliriz.

Dünya üzerindeki en eski eser olarak kabul edilen 4 bin yaşındaki Gılgamış Destanı‘nda Shamhat adındaki tapınak f*hişesi hayvanlar tarafından yetiştirilmiş kıllı bir yabani olan Enkidu’yu bir hafta boyunca yatağına alıp yedi kavanoz bira ile besleyerek ehlileştirir.Sonuç olarak adam hayatında ilk defa yıkanıp üzerine ilk defa giysi geçirir ve ‘edinilmiş bilgelik sahibi biri olarak’ eski hayvan dostlarını terk eder.