blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Hamilelik testine neden kurbağa testi denir?

Bir yerlerden mutlaka duymuş ya da okumuşsunuzdur:Hamilelik testlerinden ‘Kurbağa Testi’ olarak da bahsedilir.Peki,neden böyle denildiğini merak ettiniz mi?

Kurbağa testi,1946 yılında yayınlanan bir bilimsel makale ile tanıtılan ve 50′li yıllar boyunca uygulanan ilkel bir gebelik teşhis yönteminin adıdır.Tekniğin aslı,erkek bir kurbağanın sırt bölgesinde bulunan lenf bezine,gebe olduğu düşünülen bayandan alınan idrar örneğinin enjekte edilmesine dayanır.

Gerçekten gebeliğin var olması durumunda,idrar içeriğinde belirli bir konsantrasyonda bulunan hormonlar kurbağada sperm sayısını uyarır.Böylece,mikroskopla inceleme sonrasında kurbağanın tutulduğu su ortamında sperm salgısına rastlanması,bayanın gebe olduğunun göstergesi kabul edilir.

Günümüzdeyse,yine idrar içeriğindeki hormon konsantrasyonunu ölçme mantığına dayanan,ancak çok daha gelişmiş teknikler kullanılır.