blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Güneş yanığı neden tenimizi kızartır?

Çünkü derimiz yanmıştır. Derimizi yakan sadece sıcak değildir, bazı kimyasallar ve radyasyon da derimizi yakar. Güneşten ikinci derece yanıklar olma olasılığı yüksektir.

Yanan tenimizin kızarması, vücudumuzun bağışıklık sisteminin bedenimize gelen bir zarar karşısında verdiği iltihaplanma tepkisidir. Sıcağın hissedilmesi de bu tepkinin bir parçasıdır, çünkü cildin yüzeyine yakın kan damarları genişler ve yabancı işgalcilerle savaşmak, ölü hücreleri ortadan kaldırmak, ve zarar gören deri hücrelerini tamir etmek için bütün besinleri seferber etmek üzere harekete geçer. Cildin yanarak zarar görmesi oldukça ciddi bir durumdur, çünkü derimizi yakan UV ışınları aynı zamanda cilt hücrelerinin DNA’sına da zarar verir. Sonuçta bu hücrelerin pek çoğu ürememeye ve işlevlerini yerine getirememeye başlar. Zarar gören DNA’ların melanoma (cilt kanseri) dönüşmeden onarılabilmesi gençken bir nebze olsun mümkünken yaşlandıkça cilt kanserine yakalanma risk artmaktadır.

Uzun süreler güneşte kalınacaksa güneşten korunma yollarının kullanılması kesinlikle şarttır. Elde edilen veriler, iki üç ciddi güneş yanığı vakasıyla kansere yakalanmanın işten bile olmadığını göstermektedir. Sigara içmenin bu riski arttırdığı saptanmıştır