blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Günde kaç bardak su içmeli?

Sekiz fazla gelir.

Terleme,boşaltım yoluyla ya da basitçe nefes alıp verirken su kaybettiğinizde, bu su kaybını önlemek için sıvı almanız gerekir. Ama günde sekiz bardak su içmeniz gerektiği yönündeki tavsiyeler yanlıştır.

1945′te Bristish Medical Journal yetişkinlerin günde 2,5 litre su tüketmesini önerdi, ama “bu miktarın çoğunun hazır yiyeceklerde bulunduğunu” da ekledi. Geçen 60 yıl içinde, bu önemli son cümle rafa kaldırılmış görünüyor. Teoride normal bir beslenme yeterince su içerir, bir şey içmenize gerek kalmaz.

Normal yiyecek içecek tüketimi dışında bardaklarca su içmek sadece fazla idrara çıkmakla sonuçlanır.

Su içmenin vücudu yenilediği, pürüzsüz bir cilde sahip olmayı sağladığı söylenir, fakat bu yöndeki bulgular yetersizdir. Kısa dönemde, böbreklerimizdeki tuz fazlasının sökülmesine yardımcı olabilir, tabii aşırı cips (veya alkol) tüketmememiz şartıyla. Kronik su kaybı cildi kurutup gerginleştirir, ama su tüketimi kırışıklıkları gidermeye ya da sivilce sorununa çare olmaz.

Su kaybını önleyici tedavi sadece su tüketimini içermez. Şeker ve tuza ihtiyacınız olduğunda karpuz yemeyi deneyin. Şeker, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum yönünden zengindir. Papaya, hindistancevizi, salatalık ve kereviz de faydalıdır.

Tuz ve şeker tüketimi gereklidir, çünkü suyun vücudumuzda dolaşımını hızlandırır. Her zaman karpuz bulamıyorsanız, eczanelerde su kaybını önleyici tozlar bulabilirsiniz. Bunlar glükoz ve tuz içerir, ama içinde çözülmeleri için yine su gerekir, ki karpuz yine en uygun besindir: Yüzde 92 oranında su içerir.

Öte yandan fazla su tüketimi ölümcül olabilir. “Su zehirlenmesi” ya da hiponatremi (Yunanca altında anlamına gelen hypo, Latince’de sodyum demek olan natrium ve Yunanca kan anlamındaki haima kelimelerinden oluşur), vücudun temel ihtiyacı olan tuzların aşırı sulanmasıyla meydana gelir. Su fazlası kandan diğer hücrelere atılınca hücreler genişleyip parçalanır. Bu da mide bulanması, baş ağrısı, dezoriyantasyon ve en sonunda ölüme sebep olur.