blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Grönland’in en kuzey ucunda ne görürsünüz?

Kar ya da buzla karşılaşma ihtimaliniz çok azdır,büyük ihtimalle kocaman gövdeli,pis kokulu misk öküzü denen bir hayvana rastlarsınız.

Peary Land; Grönland’ın kuzeyinde, Kuzey Buz Denizi’ne doğru uzanan dağlık bir yarımadadır.Dünya üzerinde buzul alan olmayan en kuzey noktadır.Kuzey Kutbu’nun 725 km güneyinde yer alır ve 57 vib km karelik bir alana yayılır.Danimarka’dan daha büyüktür.

Amerikan kaşif Robert E. Peary (1859-1920) buranın haritasını 1892 yılında çıkarmış ve mütevazi bir şekilde kendi adını vermiştir.

Bir çöl sayılabilecek kadar kurak olan bu bölgeye üç aylık yaz boyunca hiç kırağı düşmez.Sıcaklığın bazen 10 dereceyi aştığı,hatta 18 dereceye çıktığı bile görülür.Ama kışları çok soğuktur:Sıcaklık genellikle -30 derecelerde seyreder.Yağmur çok nadiren yağar, arada sırada yağan kar ise o kadar kurudur ki,tutmadan erir, hiçbir zaman buz halini almaz.

Bitki örtüsü bölgenin sadece yüzde beşini kaplar.33 çiçekli bitki türü kaydedilmiştir,bunlar 1.5000′lük misk öküzü nüfusunun karnını doyurmak için yeterlidir.

İsimleri öküz olsa da aslında keçi familyasının oldukça büyük ve kaba tüylü üyeleridir.Bu ismi erkek öküzlerin uyarıldıklarında gözlerinin altındaki bezlerden salgıladıkları yoğun kokudan alırlar.Misk öküzünün tüyleri 60 cm’ye kadar uzayabilir,kalın saçaklı bu post onları örterek yere değer.Post onları sıcak tutmasına rağmen hızlarını keser.

Savunma stratejileri sürünün genç ve daha savunmasız üyelerinin etrafında çember oluşturup yırtıcıya dik dik bakmaktır.

Tarihte bu kutup kurtları ve ayılarına karşı çok işe yaramıştır ama tüfekli insanlara karşı pek faydası olmaz.20. yüzyılın başında düzenlenen avlar sonucu türleri tükenmenin eşiğine gelmiş,günümüzde koruma altına alınmışlardır.Kuzey kutbundaki nüfusları 150 bin civarındadır.

Misk öküzleri kadimdir.600 bin yıl boyunca evrilmişlerdir.Tüylü mamut,yerde yaşayan dev tembel hayvan ve bıçak dişli kaplanlarla aynı çağda yaşamışlardır.20 bin yıl önce zirvesine ulaşan son Buz Devri’nden günümüze kadar kalan birkaç büyük memeli türden biridirler.