blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Gözlerimizi neden kırpıyoruz?

İstem dışı yaptığımız hareketlerin en dikkat çekenlerinden biridir göz kırpmak.Hatta bazen gözlerini öyle sık kırpanlarla karşılaşırız ki,karşımızdakinin bir rahatsızlığı olduğunu bile düşünebiliriz.Peki,bu istem dışı hareketin nedeni nedir?

Gözlerimizi kırpmamızın en önemli nedeni,gözlerimizi temizlemek ve göz üzerini nemlendirmektir.Çünkü göz küremizin dış kısmı gün boyunca etraftan gelen toz zerreciklerinin etkisine maruz kalır.Bu sebeple gözlerimizi her kapattığımızda,gözyaşı bezlerimizden bir tuzlu su salgılanarak,gözümüzü dezenfekte eder.

Normal koşullarda iki göz kırpma arasında ortalama 4-6 saniye gibi bir süre geçer.Ancak bulunduğumuz ortamın koşulları bu süreyi değiştirebilir.Örneğin gözümüze bir şey kaçmışsa,dumanlı ya da tozlu bir ortamdaysak,daha sık göz kırpmaya başlayabiliriz.Bu şekilde gözlerimizin kurumasını da önlemiş oluruz.

Bu nedenlerin dışında,yabancı maddelere karşı korumak için de gözlerimizi kırpabiliriz.Bazen göz kapaklarımız ya da kirpiklerimiz refleks olarak kapnır ve bu şekilde,yabancı maddelerin gözlerimize girmesini engellemiş oluruz.