blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Gezegenlerle burçların arasında bir ilişki var mıdır?

Bilimsel bir temeli olmayan "astroloji"de burç olarak tanımlanan şeyler, aslında "astronomi"de (gökbilim) takımyıldız olarak tanımlanan ve aslında çok farklı uzaklıklarda olmalarına karşın bir kümeymiş gibi görünen ve eski gökyüzü gözlemcilerince hayali çizgilerle birleştirilip masalsı ve mitolojik adlar verilen yıldız toplulukları. Daha doğrusu Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzleminin gökküredeki izdüşümü olan (ekliptik kuşağı" ya da "tutulum çemberi" üzerinde yer alan,
"Zodyak Takımyıldızları" diye de tanımlanan 12 takımyıldız. Güneş, 1 yıl boyunca bu takımyıldızların her birinde yaklaşık 1 ay süreyle yer alır. Güneş çevresinde dolanan gezegenler de yörünge periyotlarına bağlı olarak bu "burçlar" içinden geçerler.
Boş inançlardan oluşan astrolojiye göre, doğum tarihimizde Güneş'in içinde bulunduğu Zodyak takımyıkldızı "kendi burcumuz" oluyor ve Güneş'in bu "burç" içinde kaldığı sürede doğan tüm insanların, burcu oluşturan yıldızların ve burç içinden geçen gezegenlerin yaptığı etkilerden kaynaklanan bazı ortak özellikleri olduğu öne sürülüyor.
Oysa, bırakın bize en yakını 40 trilyon km olan yıldızları, yörüngelerinden en yakını Dünyamızın yörüngesine yaklaşık 40 milyon km olan (Venüs) gezegenler bile üzerimizde en ufak bir etki yapamayacak kadar uzaklar.