blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Gece kar yağdığı zamanlarda neden gökyüzü kızıl bir renk alıyor?

Gökyüzünün kırmızı olmasını pek çok değişik hava şartlarında gözlemlemekteyiz. Önce neden herhangi bir şeyi kırmızı görürüz onu anlamaya çalışalım: Bir Amasya elması kırmızı görünür, çünkü elma yüzeyi ışıktaki renklerin çoğunu yutar ve sadece kırmızı ışık gözümüze yansıyınca elma yüzeyini kırmızı olarak görürüz. Benzer şekilde, bir kar kristalinin üzerine güneş ışığı düştüğünde güneş ışığı kar kristali tarafından bir çok kez saçılır. Işığın hiçbir kısmı diğerine nazaran daha fazla yutulmaz ve yansıtılmaz. Böylece, ışıktaki tüm renkler eşit olarak geri yansıtıldığından karın rengi güneş ışığı gibi yani beyaz olarak görülür. Diğer bir deyişle beyaz ve mavi, kar ve gökyüzünün normal rengidir; bakıldığı açı ye yere bu renkler değişir. Benzer şekilde bazen yağış halinde düşen kar kristalleri ve yağmur damlaları, veya bulutların içindeki damlacıklar
ve buz kristalleriyle birlikte havadaki kirleticiler güneş ışığındaki kırmızıdan önceki renkleri sactığı ve/veya yuttuğu için geriye kalan kırmızı renk gök yüzüne hakim olur. Sabahtan batıda kırmızılık veya gök kuşağı görülmesi o günün yağışlı olacağı anlamına da gelebilir.