blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Frankenstein ne renkti?

Ne Frankenstein ne de yarattığı canavar yeşildi. Kitapta canavarın rengi sarıydı, filmde ise siyah-beyaz.

James Whale’in Frankenstein (1931)filmi Mary Shelley’nin 1818 tarihli kitabından esinlenerek çekildi. Kitapta kahraman Victor Frankenstein bir doktor değil , İsviçreli idealist bir öğrencidir. Bilim ve kimyadan çok etkilenmiştir. Saplantıları onu cansız maddelerden canlı yaratmaya iter. Bunun sonucunda 2,5 metre boyunda, ceset parçalarından oluşmuş bir yaratık ortaya çıkar. Romanda Frankenstein ‘in onu nasıl canlandırdığı o kadar ayrıntılı anlatılmaz, filmde canavarı canlandıran şey bir yıldırımdır. Görülmeye değer özel efektler Tesla bobini yardımıyla elde edilmiştir. Bobini yapan kişi dalgalı akımın Sırp mucidi Nikola Tesla (1856-1943) idi O zamanlar 75 yaşındaydı.

Hem romanda hem de filmde Frankenstein’ın bu yaratığa olan tepkisi ‘korku ve tiksinti’ dir. İşte Mary Shelley versiyonu:

Sarı derisi altındaki kasları ve damarları güç bela örtülüyordu; saçları parlak bir siyahtı ve dalgalanıyordu; dişleri inci gibi bembeyazdı; ama tüm bunlar sulu gözleriyle daha korkunç bir kontrast oluşturuyordu. Sanki donuk beyaz göz yuvaları ile aynı renkteydiler. Derisi büzüşmüş gibiydi, siyah dudakları dümdüzdü.

Bu cesede benzer görüntüyü yaratmak için Üniversal Stüdyolarının makyaj uzmanı Jack Pierce , Boris Karloff tarafından canlandırılan yassı kafalı, boynunda vidalı canavarı tasarlamıştı. Film siyah- beyaz çekilmesine rağmen , bütün film afişlerinde Karloff yeşil resmedilmiştir.

Film hem eleştirmenler tarafından beğenilmiş hem de iyi bir gişe başarısı sağlamıştır.New York’taki tek bir sinemada ilk haftasında 53 bin dolar (günümüzün 750 bin doları) gişe yapmış ve devam filmleri çekilmiştir. 1940′ların başlarında Fran kenstein ‘ın çizgi romanı çıktığında canavar gene yeşil olarak gösterilmiştir. Bu gelenek 1960′lardaki televizyon dizisi The Mun sters’ta devam etmiştir. Bu dizi de siyah- beyaz çekilmesine rağmen, Herman Munster karakteri (Boris Karloff’un komedi versiyonu) her yerde yeşil olarak gösterilmiştir.

Mary Shelley’nin yarattığı, Karloff’un oynadığı hantal, konuşmakta güçlük çeken yaratıktan çok farklıdır. O, çevik ve hızlıdır, eski tarzda ve yavaş da olsa düzgün konuşabilir( kendisini Milton’ın Kayıp Cennet’ini okuyarak eğitmiş). İlk insan olan adem ‘in trajik bir uyarlaması gibi et yemeği reddeder ve sadece meşe palamutu ile dut yiyerek beslenir. Frankenstein ‘ın onu reddetmesi ve bozuk görünüşünün utancı sonucu yaşadığı yalnızlık nedeniyle intikam ve cinayet ateşi ile yanıp tutuşmaktadır. En sonunda Kuzey Kutbuna gider ve varlığının bütün izlerini yok etmek için kendini ateşe atıp yakar.

Frankenstein ya da Modern Prometheus, Mary Shelley tarafından henüz 18 yaşındayken yazıldı. Büyük sansasyon yarattı. Gotik roman konusunda kilometre taşı olarak kabul edilmesinin yanı sıra ilk bilim kurgu romanı olarak da görülmektedir.