blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Fillerdeki dişler ne işe yarar?

Fillerin toplamda sadece 6 dişleri vardır ve bunlardan sadece dört tanesi diş olarak iş görür.
Sadece bir tane azı dişi alt ve üst çenede her iki tarafta birer tane olmak üzere dizilmiştir (alt sağ, alt sol, üst sağ, üst sol). Bunlar oldukça karmaşık yapılı öğütücü dişlerdir. Her bir diş mineden oluşan sırtlarla birleştirilmiştir ve sanki birbirine yapıştırılmış birkaç diş gibi görünür. Bir fil yemek yerken çenesini ileri geri oynatır ve dişlerin yemeği öğütmesini sağlar.

Fillerin azı dişleri zaman içinde sürekli büyür ve eskir. Bu yüzden zamanı gelince geride bekleyen daha büyük ve karmaşık dişlerle değiştirilir. Genellikle bir memeli dişini değiştirirken yeni gelen diş alttan çıkarak eskisini ittirir. Fakat fillerde yeni diş geriden gelir.
Bir fil ömrü boyunca her bir dişi sadece 6 kez değiştirebilir. Tüm haklarını kullanan bir filin sonu ne yazık ki açlıktan ölmektir. Yani bir filin ömrünün uzunluğunu belirleyen etken aslında dişleridir.

Fildeki beşinci ve altıncı dişler üst çenede bulunan kesici dişlerdir. Fakat bu isim sadece genel diş terminolojisine göre söylenen bir isimdir. Onlar aslında hepimizin çok iyi bildiği ve fillerin insanlar tarafından avlanmasına sebep olan “fildişleri”dir. Her ne kadar çiğnemede bir işlevleri olmasa da fildişlerinin başka görevleri vardır. Filler bu dişlerinin kavga sırasında ya da herhangi bir yeri kazmak veya kazımak için kullanabilirler. Örneğin ağaç gövdesini kazıyarak ağaç kabuğu elde etmek gibi.