blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Filler nasıl sarhoş olur?

Afrika’da dağıtılan turist broşürlerinde,marula ağacının mayalı meyvelerini yiyen fillerin etrafta sendeleyerek dolaştığı söylenir,ama bu tamamen rivayetten ibarettir.

Marula ağacı (Scelerocarya birrea caffera), mango ailesinin bir üyesidir ve filler gerçekten de onun erik boyutundaki sarı meyvesine bayılır.Sadece filler de değil,yaban domuzları,maymunlar,antiloplar,zürafalar ve zebralar da bu ağacın meyvesi ile gövdesinin kabuğunu yemekten büyük keyif alırlar.

Aslında bu meyveyi o kadar çok severler ki,ağaçtan düşmüş bir meyvenin çürüyecek ya da mayalanacak kadar yerde kalmasına izin vermezler.Yedikleri meyveleri taze seven filler ağaçları sık sık ziyaret edip olgunlaşıp olgunlaşmadıklarını kontrol ederler.Çok hevesli olduklarından istediklerini elde edebilmek için bazen ağacı devirdikleri bile görülmüştür.Filler taze değil de çürük meyveleri sevseler de yine bir şey değişmez,yerde kalmış meyve yoktur,çünkü hepsi diğer türler tarafından yendi.

Bristol Üniversitesi’nden Steve Morris’in yaptığı araştırmaya göre,yerde çürük meyve olsa ve filler bunu yese bile,çakırkeyif olmak için bir seferde yaklaşık 1500 adet marula meyvesi yemeleri gerekirdi.

Konu hakkındaki rivayet Güney Afrikalı yönetmen Jamie Uys’un (1921-1996) 1974 yılı yabanıl hayat filmi Animals are Beautiful People isimli filminden türemişti.Fillerin,yaban domuzlarının ve babunların marula meyvesinden sarhoş olduğunu gösteren bütün sahnelerin düzmece olduğuna şüphe yok.Uys’un diğer bütün filmleri komedi tarzındaydı.Sadece bir tanesi, Funny People (1978), gizli kamera şovlarına benzer bir şaka programı havasındaydı.

Bristol Üniversitesi’nin araştırması,fillerin marula ağaçlarının etrafındaki tuhaf davranışlarının tamamen farklı bir tür zehirlenmeye işaret edebileceğini öne sürer.Ağacın kabukları Lebistina böceğinin kurtçuklarına ev sahipliği yapar.Buşmanlar bu kurtçukları oklarının ucunu zehirlemek için kullanırlar.

Filler sarhoş olabilir,ama sadece alkol içtiklerinde.Etanolün (saf alkol) hoş kokusunu 16 km’den bile alabilirler.1999 yılında bir grup fil,Hindistan’daki bir köyü basıp sazdan kulübelere dalarak mayalanmakta olan fıçılarca pirinç şarabını silip süpürmüş,sarhoşken gerçekleştirdikleri saldırı sonucu da dört şanssız köylüyü öldürmüşlerdi.

İnsanlar içerdiği zengin C vitamininden ötürü marula meyvesini yaklaşık 10 bin yıldır tüketiyor.Bu ağacın başka faydaları da var;gövdesi oymacılıkta kullanılır,iç kabuğu ise ip yapımında işe yarar.Meyvenin kabukları kahve yerine geçen bir içecek hazırlamak için kullanılır.Kabuğunda ayrıcı antihistamin (dizanteri,ishal ve sıtma tedavisinde kullanılır) ve tırtıl (kızartılarak yenir) bulunur.

Marula birası,Swaziland halkının en sevdiği içecektir.Bu içkiyi tüketenler kesinlikle akşamdan kalmadıklarını söyleseler de alkollü araç kullanımı,sokak kavgaları ve iş gidememe olaylarının artması üzerine Swazi yetkilileri tarafından 2002′de kullanımı yasaklanmıştır.

Meyveden damıtılan tatlı Amarula likörü Güney Afrika’da yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırsın diye ikram edilir.Şişesinin üzerinde ise bir fil resmi vardır.