blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Esnemek bulaşıcı mıdır?"

Esneyen birini gördüğümüz zaman kendimizi esnemekten alıkoyamayız. Araştırmacılar, esnemeyle ilgili konuşmanın ya da bunu düşünmenin bile esnememizle sonuçlanabildiğini belirtiyorlar. Esnemenin “bulaşıcı”lığının nedeni ise hala tam olarak anlaşılmış değil. Aslında kimi bilim adamları esnemenin bulaşıcı olduğunu da kabul etmiyorlar. Buna sebep olarak kişinin, eğer isterse, esnemesini engelleyebileceğini, “bulaşıcı” olarak nitelendirilen bir şeyin ise kişi tarafından ne olursa olsun engellenemeyecek bir eylem olması gerektiğini söylüyorlar.

Maymunları gözlemleyen bazı araştırmacılar, bu hayvanların esnemeyi bir iletişim aracı olarak kullandıklarını görmüşler. Lider maymun değişiklik zamanı olduğunu bildirmek için esner, diğer maymunlar da onu takip edeceklerini bildirmek için esnerler. Bu hayvanlarda esnemek, grup davranışını eş zamanlı hale getirmeye yarar.