blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Eskimolar buzdan evlerini nasıl isıtırlar?

Belgesellerde görmüşüzdür;Eskimolar kendi özel tasarımları olan buzdan evlerde yaşarlar.Sıcaklığın eksinin çok altında olduğu bu ortamda,üstelik buzdan bir evde oturma fikri bizi titretmeye yeter de artar bile.Kışın evlerimizi ısıtmak zorunda olduğumuz ve Eskimoların buzdan evlerini bizim gibi ısıtamayacakları düşünülürse;Eskimolar evlerini nasıl ısıtırlar?

Eskimolar igloo denilen buzdan evler yaparlar.Bu evlerin yalıtımı çok önemlidir.Ana yapıyı oluşturan buz bloklarının arası karla sıvanarak tıkanır.İyi bir igloonun kapısı da yer üstünde olmaz.İçeri girip çıkarken kapının açılıp kapanması,içerdeki sıcak havanın dışarı kaçmasına soğuk havanın içeri dolmasına neden olur.Bundan dolayı buzdan bir ev yapılırken önce geçici bir kapı yapılır ve evden içeri girilir.Asıl kapı,evin altındaki kar kazılarak yeraltından geçirilen kapıdır.Bu sayede buz evin yalıtımı tamamlanır.Buzdan ev elbette ki bizim ölçülerimizde sıcacık değilse de,bu sayede oldukça elverişli bir ısıya gelir.