blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

En çok insan hayatı kurtaran hayvan hangisidir?

Sadık köpek,soylu at ya da cesur posta güvercini değil.Cevap,gezegendeki en yaşlı tür olan at nalı yengecidir.

Bir kere bile iğne yaptırdıysanız,hayatınızı Kuzey Amerika at nalı yengecine (Limulus polyphemus) borçlusunuz.Kanının özütü (Limulus amebocyte Iysate ya da LAL),ilaç firmaları tarafından tehlikeli mikroplardan arındırıldıklarından emin olmak için;ilaç,aşı ve yapay böbrek gibi tıbbi malzemelerin testlerinde kullanılır.Diğer hiçbir test bu kadar kolay ve güvenilir değildir.

At nalı yengeçleri sığ suları olan kirli denizlerde yaşar.Bu suların bir litresinde yüz milyarlarca zehirli bakteri bulunur.Bağışıklık sistemleri olmayan at nalı yengeçleri enfeksiyonlara karşı antikor oluşturamaz.Onun yerine kanlarında bu bakteri ve virüsleri bir pıhtıyla çevreleyerek etkisiz hale getiren mucizevi bir madde bulunur.İşte LAL bu maddeden yapılır.Tıbbi amaçla kullanılacak herhangi bir şeye mikrop bulaşıp bulaşmadığını anlamak için biraz LAL’a maruz bırakmak yeter:Pıhtı oluşmadığı takdirde sorun yok demektir.

İnsan kanının aksine,at nalı yengecinin kanında oksijeni taşımak için demiri kullanan hemoglobin yoktur,onun yerine bakır kullanan hemosiyanin vardır ve bundan dolayı kanları mavidir.Litresi 15 bin dolara satılır.

At nalı yengeçlerinin kanlarını almak için öldürülmeleri gerekmez,sadece ‘hasat’ edilirler.Küçük balıkçı tekneleriyle tırmık kullanılarak toplanır (haftada yaklaşık bin tane) ve laboratuvarlara canlı getirilirler.Kanlarının yüzde 30′u bile alınsa suya geri bırakıldıklarında kısa sürede kendilerini toparlayabilirler.Yengeçlerin kanı yılda bir kere alınıp dondurularak dünyanın çeşitli yerlerine sevk edilir.

At nalı yengeçleri aslında yengeç değildir.Hatta kabuklu bile sayılmazlar.Tür olarak kene,akrep ve örümceklere daha yakındırlar.Bir zamanların zengin türlerineden olan Xiphosura‘nın (kılıçkuyruk) yaşayan son üyeleridir.Atlas Okyanusu’nun Amerika sahillerine ve Güneydoğu Asya denizlerine dağılmışlardır ve bu durum 455 milyon yıl önceki ordovisyen döneminden beri değişmemiştir (dinazorların gelmesinden 200 milyon yıl önce).Bu da,hayvanların dünya üzerinde geçirdiği zamanın yüzde 75′i demektir.Süslü püslü bir bilgisayar faresine ya da teneke şapkaya benzeyen böylesine ufak tefek bir şey için hiç de fena değil.

Bu kadar uzun süre hayatta kalmalarının bir nedeni de pürüzsüz ve kavisli kabuklarıdır.Bu özellikleri yüzünden yırtıcılar onları çevirip yumuşak iç kısımlarına ulaşmada zorluk yaşarlar.Bir zamanlar Amerikan yerlileri onları kanolarındaki suyu dışarı atmak için kullanıyordu.

Kanlarının sıradışı özelliğinin yanı sıra menenjit ve kanseri teşhis edebilen at nalı yengeçleri aşırı sıcak ile soğuğa karşı da oldukça dayanıklıdır.Bir yıl boyunca yemek yemeden hayatta kalabilen at yengeçlerinin 10 gözü vardır.Bu oldukça tuhaftır,çünkü bu canlılar isimlerini Yunan mitolojisindeki tek gözlü dev Polyphemus’tan alırlar.