blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

En çok hangi hayvan rüya görür?

En çok uyuyan olduğunu düşünebilirsiniz,mesela fındıkfaresi ya da tembel hayvan.Hatta belki insan,ne de olsa en karışık beyin onda.Ama bunlardan hiçbiri değil.Tüm zamanların en çok rüya gören hayvanı ördekgagalı ornitorenktir.

Bütün memeliler (ama sadece bazı kuşlar) rüya görür.Rüya görürken onlara ne olduğu ya da en azından neden gördükleri o kadar da anlaşılabilmiş değildir.

Rüya hali,Hızlı Göz Hareketi (HGH) uykusu diye bilinir.Bu 1952 yılında keşfedilmiştir.Chicago Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Eugene Aserinsky,elektrookülogram adı verilen bir alet ile sekiz yaşındaki oğlunun göz hareketlerini kaydetti.Gece uykusu boyunca belli bir görüntünün olduğunu fark edince bunu danışmanı Dr. Nathaniel Kleitman’a gösterdi.Ardından bir elektroensifalograf (EEG) kullanarak uyuyan 20 kişinin beyin aktivitelerini ölçtüler.Araştırmacılar sonuçlar karşısında oldukça şaşırmıştı;gözleri çok hızlı bir şekilde hareket eden deneklerin beyin aktiviteleri o kadar güçlüydü ki aslında uyanık olmaları gerekiyordu.Onları HGH uykusundan uyandırdıklarında ise rüyaları çok net olarak hatırlayabiliyorlardı.Böyle bir şey gözler hareket etmezken söz konusu bile değildi.

Zoologlar kısa bir süre sonra hayvanların da aynı süreçten geçtiğini gördü.Kedilerin,yarasaların,keseli sıçanların ve armadilloların uzun HGH uyku süreçleri vardı ama ilginçtir ki,zürafa ve fillerin HGH uykuları oldukça kısaydı.Yunusların ise hiç yoktu.En uzun HGH uykusu olan hayvan ise en yaşlı memeli olarak kabul edilen ornitorenktir (Ornithorhynchus anatinus).Günün sekiz saatini rüya görme halinde geçirir,bu normal bir yetişkin insanınkinin dört katıdır.

HGH uykusu,hem normal uykudan hem de uyanık olmaktan çok farklıdır:Beynin çalışmaya devam ettiği,ama vücudun gerçek anlamda paralize olduğu üçüncü bir durumdur.Görünüşe göre yırtıcıların tehlikesinde olan hayvanlar çok az rüya görüyor.Fil ve koyun gibi geviş getiren hayvanlarçok rüya görmese de,çok düşmanı olmayan ornitorenk oldukça fazla rüya görebilir.Suda yüzerken dinlenmek zorunda olan ama yine de nefes almaya devam eden yunuslar aslında bildiğimiz anlamda hiç uyumaz.Beyinlerinin yarısı ve vücutları uyurken beyinlerinin diğer yarısı tamamen uyanıktır(gözlerinden biri dahil olmak üzere).HGH uykusu uyuyamamalarının bir nedeni de bu olabilir:Çünkü uyanık olan göz etrafı sürekli kolaçan etmektedir.

Ornitorenklerin uykusu o kadar derindir ki,inlerini onları uyandırmadan kazabilirsiniz.Bu uykunun çoğu HGH uykusu olduğu halde diğer hayvanların aksine uyuyan bir ornitorengin beyni uyanık oldukları zamanki kadar hareketli değildir.Bu yüzden rüya görüp görmedikleri konusunda kesin bir şey söylenemez.

Ama zaten herhangi bir hayvanın rüya görüp görmediğinden de kesin olarak emin değiliz,çünkü bunu onlara soramıyor,sadece tahmin edebiliyoruz.Neden rüya gördüğümüzü ise kimse bilmiyor.Ömrümüzün ortalama 65 yıl olduğunu varsayarsak,her gece çektiğimiz iki saatlik HGH uykusu ile hayatımızın yüzde sekizini rüya görerek geçiriyoruz,bu da yaklaşık beş yıla denk geliyor.

Eugene Aserinsky doktora derecesini aldı,ama HGH çalışmalarıyla ilgili övgüleri Dr. Kleitman ile paylaşmaktan pek memnun değildi.Bunun sonucunda uyku araştırmalarına 10 yıl ara verdi.77 yaşında arabasıyla bir ağaca çarpıp öldü.’Uyku Araştırmalarının Babası’ lakabını alan Kelitmen ise çalışmalarına devam etti,Aserinsky’nin ölümünden bir yıl sonra 104 yaşında hayata gözlerini yumdu.