blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Dünyada asla yanlış yapamayacak tek insan kimdir?

Hayır, Papa bile “daima haklı” değildir. Hala günah işleyebilir, söylediği her şey de “yanılmaz” değildir.

İlk Vatikan Konseyi, Papa’nın Yanılmazlığı Doktrini’ni 17 Temmuz 1870′te açıklamıştır. Bu doktrine göre, Papa’nın yaptığı belli bazı açıklamalar Kutsal Ruh sayesinde hata olasılığına karşı korunmuş olacaktı. Bu demek değildir ki, Papa’nın bütün kişisel ve umumi açıklamaları tartışmaya açık olmaz. Kilise’nin en katı kurallarından çoğu (doğum kontrolü gibi) bütün Katolikleri bağlar ama papanın yanılmazlık doktrini tarafından güvence altına alınmış değildir. Doktrin, Papa’nın “günahsız” olduğunu ya da “günah işleyemeyeceği”ni de söylemez.

Papa’nın açıklamalarının yanılmaz olması içim bazı şartların sağlanması gerekir. Papa’nın ex cathedra (yetkili, tam kelime anlamı “makamından”dır) olarak, tüm Hıristiyanların papası sıfatıyla resmi görevi ile konuşması gerekir, sıradan bir birey olarak değil. İnanç ya da ahlak doktrini üzerine konuşmalı ve bu söylediklerinin konu hakkındaki nihai sözleri olduğunu belirtmesi gereklidir. Son olarak, açıklamanın bütün Kilise’yi bağladığını ve herkesin bu karar ile hemfikir olması gerektiğini söylemelidir. Katolik Kilisesi bu duruma “ruhani gemi enkazı” adını verir.

Papa tarafından sunulan yanılmaz bir öğreti, daha önceki Kilise öğretileri ile çelişebilir (tabii onların yanılmaz olduğu önceden söylenmediği sürece), ama Papa diğer insanlarla hemfikir olarak onları ifadelerini yanılmaz kılmak için kendi yanılmazlığını kullanamaz. Ex cathedra olarak yapılan her açıklamanın bütünü de illa yanılmaz olacak değildir: Papa tam olarak neyin yanılmaz olduğunu belirtmek zorundadur.

Bu, bir papa için bile çok zor iştir ve 1870 yılından beri sadece tek bir yanılmaz papa açıklamasının kabul edildiğini duymak o kadar da şaşırtıcı değildir. 1950 yılında XII. Papa Pius, Bakire Meryem’in hayatının sonunda cismen Cennet’e yükseldiğini söylemiştir. Buna, Kutsanmış Bakire Meryem’in Göğe Çıkışı denir ve her yıl 15 Ağustos’ta kutlanır. Bu çıkış öğretildiği ve 6. yüzyıldan beri gözlendiği halde Papa açıklamayı yine de yapmak zorunda kalmıştır, çünkü Kutsal Kitap’ta konuyla ilgili hiçbir şey yer almamaktadır. Bunu bir dogma yaparak (Yunanca “iyi görünmek” fiili olan dokein‘dan) bütün şüpheler giderilmiştir (yine de teologlar, Meryem’in öldükten önce mi yoksa sonra mı göğe yükseldiği konusunda bir fikir birliğine varamamıştır).

Sadece tek bir Papa tek bir yanılmaz açıklama yapmış olsa da; Vatikan Papa II. Jean Paul’ün 1994′teki Ordinatio Sacerdotalis (“Rahipliğin Sınıflandırılması: Roma’daki Katolik rahiplerinin hepsinin erkek olması zorunluluğu) beyanını Papa o sırada belirtmeyi unutmuşsa da, yanılmaz olarak nitelendirilmiştir.

Şayet Vatikan haklı ise, gelecekte herhangi bir papa kadın rahiplere izin verecek olursa kendisini otomatikman aforoz etmiş olacaktır.