blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Dönerek çıkılan merdivene ne ad verilir?

Aslında ‘spiral’den çok ‘heliksel’ denmelidir.

Spiral,sabit bir merkez noktasından çıkan iki boyutlu kavise verilen addır.Uzadıkça,kavis azalır,tıpkı salyangoz kabuğu gibi.Heliks ise üç boyutlu bir kavistir,tıpkı yaya benzer.Uzunluğu ne kadar artarsa artsın açısı hiçbir zaman değişmez.

İskoç Sınırı’nda,Kerr ailesinin kale hisarlarını herkesinkinin tersine giden heliksel merdivenlerle inşa ettikleri yolunda bir efsane vardır.Çünkü Kerr ailesi erkeklerinin çoğu solakmış ve bu sağ ellerini kullanan kılıçlı askerlere karşı merdivenleri savunmada onlara avantaj sağlıyormuş.

Ama ne yazık ki bu doğru değil:Solak Kerr erkeklerinin sayısı,diğer ailelerin solak fertlerinin sayısından fazla değildi.British Medical Journal’da 1972 yılında yayınlanan bir çalışmada Kerr ailesindeki solaklık oranı yüzde 30 olarak açıklanırken,İngiliz nüfusundaki solaklık oranının yüzde 10 olduğuna değiniliyordu.Ancak sonradan bu çalışmanın kusurlu olduğu ortaya çıktı.Kendi istekleriyle gelen deneklerle çalışmıştı,yani soyadları Kerr olan solak kişiler öne çıkmaları için teşvik edilmiş ve bu yüzden çarpık sonuçlar elde edilmişti.Daha sonra,1993′te yapılan daha özenli bir çalışma sonucunda böyle bir şeyin söz konusu olmadığı anlaşıldı.D

Dahası,böyle bir merdiven numarası hiçbir işe yaramazdı:Savunma yapan kişi solaksa,saat kolunun aksi yönünde bir merdiven,gerçekten de kılıcını daha etkin biçimde kullanmasını sağlardı,ama sağ elini kullanan saldırgana da aynı avantajı verirdi.Yani ters yöne dönen bir merdiven,sadece Kerr ailesinden birine karşı savunma yapılırken bir işe yarardı (kana susamış ünleri göz önüne alındığında bu pek imkansız değil ya).

Loire Vadisi’ndeki Chambord Şatosu’nun çiftli heliksel bir merdiveni vardı;yukarı çıkan insanlar aşağı inenlere çarpmasın diye birbiri etrafında dönen iki merdiven.Dover’da kayaların tepesindeki tahkimatta da üçlü bir heliksel merdiven vardır (Büyük Baca adıyla da bilinir),üç sıradan oluşan askeri birliklerin hızla ve aynı anda deniz kıyılarına inmesi için tasarlanmıştı.

En meşhur çiftli heliks ise deoksiribonükleik asit adlı molekül,yani daha iyi bilinen adı ile DNA’dır.Francis Crick ve James Watson yapısını ilk defa 1953 yılında tamamlamışlardı.Neredeyse onlardan önce davranacak Rosalind Franklin’in (1920-1958) çektiği bir röntgen filminden de esinlenmişlerdi.

Vücudunuzdaki bütün DNA şeritlerini açıp yan yana dizdiğinizde 1.000 milyar kilometrelik bir uzunluk elde edersiniz,ki bu Güneş’e olan mesafeden yaklaşık 7.000 kere daha uzaktır ve öteki yönde,Güneş Sistemi’nin ucundan da daha uzaktır.

Bir perspektife yerleştirmek için şöyle diyelim:1.000 milyara kadar saymak isteseydiniz bu işe bundan 20bin yıl önce,aşağı yukarı son Buz Çağı’nda başlamanız gerekirdi.