blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Dilinizi yutarsanız ne olur?

Hiçbir şey. Fiziksel olarak kendi dilinizi yutmanız imkansızdır.

Bilincini yitirmiş bir insanın soluk borusu bazen kısa süreliğine, dil kasının uyuşması ve gırtlağın arkasına doğru kayması sonucu tıkanabilir. Ama sadece birkaç saniye içinde eski haline dönecektir. Dili yerinde tutan şey hemen altındaki frenulum linduae denilen küçük doku parçasıdır (frenulum Latince “küçük dizgin”, lingua ise “dil” demektir). Dilimizi yutmamıza engel olan şey de odur.

Dil yutma tehlikesiyle ilgili korkunun kaynağı 19. yüzyıla, ilk yardımın yeni başladığı zamana uzanır. İlk yardım görevlileri o zamanlar biri bayıldığında ya da nöbet geçirdiğinde, ellerindeki aletlerle dili öne doğru çekmek, aletleri yoksa bir mendil alıp elleriyle dili çıkarmak zorunda olduğunu sanıyorlardı. Bazı iyi niyetli ama yanlış bilgili kişiler günümüzde bunu hala yapıyor, nöbet geçiren kişinin ağzına küçük bir tahta parçasını hatta kendi cüzdanlarını sokmaya çalışanlar bile var. Bu, o kadar iyi bir fikir değil, çünkü hastanın nefes almasını engeller.

Biri bayıldığında cebinizdekileri kişinin ağzına tıkmaya çalışmayın. Onları yan yatırın. Çenelerini yukarı doğru kaldırıp rahat nefes almalarını sağlayın.

Günde yaklaşık 2.000 defa yutkunuruz. Başlangıçtaki ilk bilinçli karar dışında, tamamen otomatik olarak meydana gelen bir süreçtir ve birbirinden farklı 12 kas hareketi içerir. Alzheimer terapistleri bunu yeniden öğrenmeleri için onlara yardımcı olur. Konuşma sırasında kullanılan kas bileşimi, yutkunma sırasında kullanılanlarla birebir aynıdır.

Ölmek üzere olan birinin yutkunma refleksi çoğu zaman iş göremez hale gelir. Bu da gırtlağımızın arka tarafında salya ve sümük birikmesine neden olur. Buna “can çekişme hırıltısı” denir. Siz siz olun bir hastayı ölü ilan etmeden önce hava yolunu tıkayan bir cüzdan olup olmadığını kontrol edin.