blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Denizanası sokmasında yapılacak en doğru şey nedir?

Sakın üstüne işemeyin.

Acıyı dindirmek için denizanasının soktuğu yerin üzerine işemek gerekir şeklindeki şehir efsanesi yanlıştır.İşin aslı öyle değildir,hatta bunu yaptığınız durumda daha da kötü bir hale gelebilirsiniz.

Denizanasının iğnesi cnidocyte (gerçek anlamı ‘ısırgan otu kavanozu’,Yunanca cnide ‘ısırgan otu’, cytos da ‘kap’ ya da ‘tas’ demektir) adı verilen dokunaçlarının üzerindeki özel hücrelerden meydana gelir.

Küre şeklindeki her bir küçük kapsülde sarmal şeklinde dikenli ipliksi bir tüp bulunur.İçi zehir dolu olan bu tüpler yüksek basınçla sıkıştırılmıştır.Her hücrenin dışında cnidocil (cilia,kirpiğin Yunancasıdır) denilen küçük bir kıl vardır.Bu kıldan tetiğe dokunulduğunda hücrenin zehirli küçük zıpkını sizin derinize doğru saniyenin 700 milyarda biri kadar bir sürede yola çıkar.

Bu,doğadaki en hızlı mekanizmadır.

Denizanasının soktuğu yere dokunmak ya da onu kaşımak iyi bir fikir değildir.Bu hareket sonucu ona tutunan diğer ateşlenmemiş iğne hücrelerini harekete geçirerek elinizden yaralanabilirsiniz.

Açıkta duran dokunaçları bir havluyla silip iğnenin üzerine tuzlu su çarparak ateşlenmemiş hücreleri temizleyin.Normal suyun pek faydası olmaz:Suyun tuz miktarındaki değişiklik hücreleri harekete geçirerek daha fazla zehrin ortaya çıkmasına neden olabilir.

İdrarımızın içinde oldukça fazla saf su vardır,zor durumlarda onu içerek hayatta kalabilirsiniz.İdrarın içindekiler kimin işediğine bağlı olarak değişebilir,hatta yarayı enfekte edecek bakteriler bile bulunabilir (insan idrarının steril olduğu ‘gerçeği’ sizi yanıltmasın.İdrar kesesinden çıkarken öyledir ama sidikyolundan geçmek zorundadır.Burada oldukça fazla mikrop vardır,hepsi de idrar gibi sıcak ve henüz kullanılmamış bir ortamda çoğalmak için can atmaktadır).

Avustralya sahillerinde denizanası sokmalarına karşı sirke stoğu bulundurulur (yüzde 5′i asetik asittir).Bu işe yarayabilir,tabii sizi sokan türün ne olduğunu biliyorsanız.Bazı denizanalarının asitli bazılarının ise alkalin iğneleri vardır.Sirke,ölümcül Avustralya kutu denizanaları için geçici bir panzehir olsa da Portekiz dev denizanalarının soktuğu yeri daha da alevlendirmekten başka işe yaramaz.

Konu denizanası sokması olduğunda önemsemeniz gereken tek şey acı değildir:Anaflaktik şoka da neden olabilirler.Şişmelere,kaşınmalara,kızarıklıklara ve nefes darlığına dikkat etmek zorundasınız.Bu belirtilerden herhangi birini fark ettiğinizde sakın değerli vaktinizi hastanın üzerine işeyerek harcamayın,hemen bir doktor çağırın.