blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Dağ sıçanları adam öldürür mü?

Evet, insanları öksürerek öldürürler.

Dağ sıçanları, sincap familyasının yumuşak huylu ve koca göbekli üyeleridir. Yaklaşık olarak bir kedi ebadındadırlar ve tehlike sezdiklerinde yüksek sesle ciyaklarlar. Daha nahoş bir biçimde, Moğol steplerinde görülen bobak türü, Yersinia pestis bakterisinin neden olduğu bir akciğer enfeksiyonuna (yay gın olarak bilinen adıyla hıyarcıklı veba) karşı özellikle has sastır.

Dağ sıçanları bu hastalığı öksürerek etrafındakilere yayar lar; pirelere, sıçanlara ve en nihayetinde de insanlara bulaştı rırlar. Doğu Asya’dan Avrupa’ya sıçrayan bütün büyük veba lar Moğolistan’daki dağ sıçanlarından gelir. Dağ sıçanların dan kaynaklanan tahmini ölü sayısı bir milyarın üzerindedir; bu da dağ sıçanlarını sıtma taşıyan sivrisineklerin ardından en çok insan öldüren ikinci hayvan yapar.
Dağ sıçanları ve insanlar vebaya yakalandıkları nda, koltukaltları ndaki ve kasıklardaki lenf bezleri siyahlaşır ve şişer (bu yaralara “hıyarcık” adı verilir; bu kelime Yunancada “kasık”, daha sonra da “hıyarcık” anlamına gelen boubon kelimesinden gelmektedir) . Moğollar bir dağ sıçanının koltukaltları nı asla yemez, çünkü “dağ sıçanının koltukaltları ölü bir avcının ruhunu içerir”.

Dağ sıçanının diğer kısımları Moğolistan’da lezzetli birer yiyecektir. Avcılar avlarını takip ederkenki ritüelleri karmaşıklaştırdılar: Bu ritüellerin arasında takma tavşankulakları takmak, dans etmek ve bir Tibet öküzünün (yak) kuyruğunu sallamak yer alır. Yakalanan dağ sıçanları sıcak taşlar üzerin de bütün olarak ızgara yapılır. Avrupa’da Alpler’deki dağ sı çanlarının yağına romatizma ilacı olarak büyük değer verilir.
Diğer dağ sıçanı türleri arasında çayır faresi ve marmota yer alır. Marmota Günü 2 Şubat’ta kutlanır. Her yıl Punxsutawney Phil adlı bir dağ sıçanı, Pennsylvania’ daki Gobbler’s Knob’ta bulunan ve elektrikle ısıtılan yuvasından smokinli “bakıcıları” tarafından alınıp, kendisine gölgesini görüp göre mediği sorulur. Eğer “evet” derse kış altı hafta daha uzayacak demektir. Phil 1887′den bu yana hiç yanılmadı.

Hıyarcıklı veba hala görülüyor (ciddi olarak en son 1994′te Hindistan’da görüldü) ve bu hastalık ABD’de karantina ge rektiren üç hastalıktan biridir (diğer ikisi sarıhumma ve kole radır).