blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Çürüyen meyve neden kahverengileşir?

Çürüme,yiyeceklerin bozulduğu anlamına gelir.Çoğu zaman çürümüş bir meyvenin görüntüsünün bozulduğunu,kokusunun değiştiğini fark ederiz ve hemen çöpe atarız.Peki,meyve çürüyünce rengi neden kahverengileşir?

Bu durum,meyvenin hücrelerinde yaşanan kimyasal tepkimeden kaynaklanır.Meyvelerdeki renk değişimi ve kararmalardan polifenol oksidaz emzimleri sorumludur.Bu enzimler,meyvelerde bulunan fenol bileşiklerin oksitlenmesine neden olur ve bundan dolayı da kahverengi lekeler belirir.

Meyvenin hücre yapısı bir bütün olarak korunduğunda,enzim ve fenoller birbirinden ayrı durur.Ancak meyve dilimlendiğinde,çürüdüğünde ya da zamanla bozulduğunda,meyvenin hücre duvarları yıkılır ve kimyasal karışıma başlar.Meyvenin yüzeyindeki bu bozulma,oksijenin diğer organik bileşenlere temasına yol açar.

Meyvelerin çoğu kahverengiye dönüşerek oksitlenir.Ancak limon ve turunçgiller kahverengiye dönüşmez;çünkü içerdikleri sitrik asit nedeniyle oksitlenme renksiz gerçekleşir.