blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Çin malı olmayan ve porselenden yapılmayan şey neydi?

Cam.

Çinliler, pusulayı, sifonlu tuvaleti, barutu, kağıdı, kanal kapağını ve asma köprüyü herkesten çok önce icat etmiş olsa da 16. ve 18. yüzyıl arasında Batı’yı dönüştüren bilim devrimini ıskaladılar.

Bunun sebebi çayı da bulmuş olmalarıdır.

Bilinen en eski cam eşyalar Mısır’a ait olup MÖ 1350 yılına dayanır, ama ilk şeffaf camı üretenler Romalılar’dır. Şarabın rengini görmek hoşlarına gidiyorlardı.

Mısırlılar cam yapımı üzerine çalışırken Çinliler neredeyse 1.400 yıldır çay içiyordu (geleneksel olarak MÖ 2737′de başladılar). Rengi sıcaklığından önemsizdi ve önemli icatlarının en iyi şekilde neyin içinde servis edilebileceğini buldular: Porselen.

Belirli bir kullanımı olmadığından Çin camı kalındı, ışık geçirmezdi ve kolay kırılıyordu. Daha çok oyuncak yapımında kullandılar, daha sonra da tamamen bıraktılar. Neredeyse 500 yıl boyunca, 14. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Çin’de hiç cam üretilmedi.

Bu sırada, 1291′de Venedik Cumhuriyeti’nde ahşap binalarda yangın tehlikesini önlemek için cam bacalar kıyıdan uzağa, Murano adasına taşındı. Burada, göçmen Müslüman zanaatkarların işçiliğinden esinlenen halk, dünyanın en iyisini üretmeye başladığı camın tekelini yüzyıllarca elinde tutmuştur.

Yüksek kaliteli camın Batı kültürüne etkisi azımsanamaz. 13. yüzyılın sonlarına doğru gözlüğün icadı, çalışmaları okumaya dayanan akademik ve bilimsel kariyer sürdüren kişilerin sayısını artırmıştır. Cam aynaların görüntüleri hatasızca yansıtması Rönesans resminde perspektifin keşfine öncülük etti. Cam deney şişeleri ve test tüpleri kadim simya uğraşını modern kimya bilimine dönüştürdü.

16. yüzyılın sonunda birkaç yıl ara ile icat edilen mikroskop ve teleskop iki yeni dünya açtı: Çok uzak ve çok küçük olan dünyalar.

17. yüzyılda Avrupa camı sıradan insanların pencerelerde (Doğu’nun duvardaki deliklerine ya da kağıt paravanlarına karşı) kullanabileceği kadar ucuzdu. Böylece kötü hava şartlarından korundular, evlerine ışık girdi, bunlar hijyene yönelik önemli gelişmelerdi. Kir ve haşarat gözle görülür hale geldi, yaşama alanları temizlendi ve hastalıklardan arınıldı. Sonuç olarak 18. yüzyılda veba Avrupa’nın önemli kısmında ortadan kalktı.

19. yüzyılın ortalarında şeffaf, kolay sterilize edilen, kuğu boynu şeklindeki cam deney tüpleri sayesinde Fransız kimyager Louis Pasteur, mikropların çürüyen maddelerde kendiliğinden oluştuğuna dair teoriyi çürüttü. Bu, hastalık anlayışı ve modern tıp açısından devrim niteliğindeydi. Çok geçmeden, cam ampuller hem çalışma hem de boş zaman faaliyetlerini kökten değiştirdi.

Bu sırada 19. yüzyılda Doğu’yla Batı arasındaki yeni ticari ilişkier, teknolojik olarak geri kalmış Çin’in çok geçmeden araya kapatacağı anlamına geliyordu. Çin bugün dünyanın en gelişmiş üçüncü endüstriyel gücüdür ve 2009 itibari ile 749 milyar sterlini bulan ihracat hacmiyle dünyada ilk sıradadır.

Ayrıca dünyanın lider cam üreticisidir, küresel pazarın yüzde 34′ünü kontrol eder.