blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Çikolata sağıklı mı zararlı mı?

Çikolata her ne kadar çoğu insan için oldukça iyi hisler uyandırsa da çikolata henüz sağlıklı besinler grubuna erişmiş değildir. Fakat yapılan kimi araştırmalar çikolatanın kalp sağlığı açısından iyi bir seçim olabileceğini de gösteriyor.

Çikolata ve ana bileşen maddesi olan kakao kalp hastalığı riskini azaltacak gibi görünüyor. Kakao çekirdeğinde bulunan flavanoller kalp hastalığında ortaya çıkan zararı azaltacak birer antioksidan madde olarak işlev görüyorlar.

Özellikle siyah çikolatadaki flavonoller sütlü ve diğer çeşit çikolatadakilerden daha fazla. Bu özelliğinden dolayı siyah çikolata kan basıncını düşürmeye ve damar fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı oluyor.

Tabi çikolata ile ilgili yapılan araştırmalar genelde kısa süreli ve kontrol imkanı olmayan araştırmalar ve bu araştırmalardaki bulgular bu açılardan kesin net bilgiler vermiyor. Bundan dolayı çikolatanın sağlığa faydalarını tam net olarak bilebilmek için daha başka araştırmaların da yapılması gerekiyor.

Eğer siz de diyetinize çikolatayı da eklemek istiyorsanız bunu orta derecede tüketmelisiniz. Aşırı derecede çikolata tüketiminden kaçınmalısınız. Çok fazla çikolata tüketimi sizde kilo artışına yol açabilir. Kilo artışı ise yüksek kan basıncı, kalp hastalığı ve diyabet için bir risk faktörüdür.

Çikolata olarak siyah çikolatayı tercih etmelisiniz. Siyah çikolatadaki kakao oranı daha yüksektir. Akşamları çikolata tüketiminden kaçının çünkü uykunuzu kaçırabilir.