blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Çift sarılı yumurtalar nasıl oluşur?

Pazara alışverişe çıktığımızda fark etmişizdir;yumurta satıcıları ellerindeki yumurtaların çift sarılı olduğunu söylerler bazen.Çift sarılı bu yumurtalar diğerlerinden hem yapı olarak ayrıdır,hem daha büyüktür,hem de daha pahalıdır.Peki,sofralarımızı süsleyen ve diğerlerinden değerli olan bu çift sarılı yumurtalar nasıl oluşurlar?

Kuş yumurtaları,ovaryumdan serbest bırakılan yumurta hücrelerinin eşey kanalı boyunca bir kabukla kaplanması yoluyla oluşurlar.Ovaryumdan serbest bırakılacakları zaman birbirinden ayrılmayan iki farklı yumurta hücresinin,eşey kanalında kabukla kaplanması sonucunda da çift sarılı yumurtalar oluşur.Bazı durumlarda da,ovaryumdan serbest bırakılan bir yumurta hücresi ‘yolunu kaybedebilir’ ve daha sonra başka bir yumurta hücresiyle karşılaştığında,onunla birleşerek kabukla kaplanabilir.Bu tip,aksaklıklar,bazen içinde hiç yumurta sarısı bulunmayan yumurtaların üretilmesine de neden olabilir.

Çift sarılı yumurtalar,genellikle yumurtlama eşzamanlılık döngüleri gelişimini henüz tamamlayamamış olan genç tavuklarda görülür.Genetik koşullar da çift sarılı yumurta üretiminde bir etken olabilir.Normal yumurtalardan daha iri hacimli olan bu yumurtalarda yavru gelişimi sıklıkla olası değildir.Çünkü yumurtanın içinde yavru gelişimine olanak tanıyacak kadar yer ve yeterli besin yoktur.Yine de bir şekilde yavru gelişimi başlarsa,on sekiz gün içinde bu yavrular yaşamlarını yitirirler.