blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Cd'ye kayıt nasıl yapılır?

Önceden disketler vardı.Çoğu zaman çabucak bozulurlar ve içlerindeki bilgiler kaybolduğu için bizi de kahrederlerdi.Sonra CD’ler çıktı.Hayatımızın pek çok alanında kullanılmaya başlandılar.Artık filmler,albümler,bilgisayarla ilgili bilgiler CD’lere kaydediliyor ve kullanım ömürleri uzun olduğu için,daha çok işimize yarıyorlar.Bir CD’ye nasıl kayıt yapıldığını hiç düşündünüz mü?

Öncelikle CD’lerin nasıl çalıştığını bir öğrenelim.Bir CD birden fazla tabakadan oluşur.Bunlar sırasıyla;etiket yüzeyi,koruyucu tabaka,yansıtıcı tabaka,pit,land alanları ve polikarbonat alt tabakadır.Tüm CD’lerde içten başlayıp dışa doğru giden spiral bir yol bulunur.CD okuyucudan gönderilen lazer ışını bu yolu kılavuz edinerek CD yüzeyindeki verileri okur.Bu yol yaklaşık 5-6 km uzunluktadır.

Hazır disklerde veri polikarbonat tabakasına çukurlar halinde (pit) işlenmiştir,çukurların dışında kalan ve onlara göre yüksek olan bölümlere ise yükselti (lands) denir.Verilerin işlendiği çukurların derinliği 0.1 mikrometreden biraz daha fazladır.Genişlikleri ise 0.5 mikrometre civarındadır.Lazer ışını bu çukur ve yükseltilerden farklı yansıtıldığından,sonuçta okunan veri de 1 ve 0′lar şeklinde olur.Bu şekilde veri demeti elde edilir ve CD okuyucunun elektronik devrelerine teslim edilir.

CD-R’larda yansıtıcı tabaka ile polikarbonat tabaka arasında renkli bit katman daha bulunur.Bu renkli katman ışığa duyarlı organik bir madde içerir.Kayıt için gönderilen lazer ışını bu tabakada değişikliklere yol açarak çukur ve yükseltileri oluşturur.CD-R’ın iç tarafından başlayarak dışa doğru veriler yazılır.