blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Cadılar Bayramı neden kutlanır?

Cadılar bayramı her yıl 31 Ekim’de kutlanır.Çoğunlukla çocuklar kostüm giyerek kapı kapı dolaşıp,şeker,meyve ve başka hediyeler alırlar.Bu klasik kutlamanın dışında birçok değişik Cadılar Bayramı aktiviteleri de vardır;kostüm partileri,korku filmleri izlemek,’perili’ evlere gitmek gibi.

Bir pagan festivali olarak İngiltere’de İrlandalılar,İskoçlar ve Galiler tarafından kutlanmaya başlanmış;19. yüzyılda bu gelenek Amerika’ya göçenler tarafından da devam ettirilmiştir.

Batı Dünyası;20 .yüzyılda Cadılar Bayramı’nı bir Amerikan popüler kültürü olarak tanımıştır.Cadılar Bayramı genelde Batı dünyası ülkelerinde kutlanır;ancak popülaritesi Türkiye gibi ülkeleri de etkilemiştir.

Cadılar bayramının kökeni aslen Samhain olarak bilinen Kelt Festivalidir.Bu festival,hasat mevsiminin bitişini kutlamak için yapılır ve ölüm tanrısı Şamhain şereflendirildi.İnançlarına göre;31 Ekim gecesinde yani Tüm Azizler Arifesi‘nde periler (cinin dişisi) bulundukları yerden çıkarlardı.Perilerin dışarı çıkmasıyla birlikte,ölümlü canlılar da ruhlar alemiyle olabilecek en yakın noktaya gelirdi.Ruhların arasında kötü amaçlı olanların da varlığı,Keltlerin kendilerini koruma ihtiyacını beraberinde getirirdi.Bu amaçla da,cin ve şeytan kılığına girip çeşitli yerlerini hayvan derisi ya da başı geçirirlerdi.Oldukça sesli bir şekilde,Kelt rahipleri tarafından meşe ağaçlarından meydana getirilen kutsal bir alana hep birlikte gidilirdi.Bu sayede ruhlar arasında insan bedenine girmek isteyenler uzaklaştırıldı.

Birinci asırda Romalılar,Kelt topraklarını işgal ettiler ve bu geleneği yasakladılar;ancak halk,benimsediği geleneği bırakmadı ve gelenek Cadılar Bayramı -Halloween- olarak Hristiyanlığa da geçti.Yüzyıllar boyunca süren bu gelenekten kurtulmak isteyen Vatikan,M.S. 600′lü yıllarda Papa 1. Gregory tarafından gönderilen bir heyetle Keltlerin bu geleneklerine son vermek için çaba sarf ettiler.Yaklaşık üç yüz yıllık bir değişim hareketinin ardından Kilise,Samhain (aslında bir çeşit şeytan olduğuna inanılır) kutlamalarını kaldırıp 1 Kasım’da kutlanmak üzere Azizler Günü‘nü ilan etti.Hristiyan dinine ait motiflerin ve inançların yer aldığı Azizler Günü’nün ertesi günü olan 2 Kasımda da Tüm Ruhlar Günü olarak ilan edildi.Dönemin dar bakış açılı Vatikan’ı Keltlerin kutlamasını yok etmek isterken aslında Samhain Kutlamaları’nın Cadılar Bayramı’na dönüşmesine neden olmuş hatta bunu da Hristiyanlığa mal etmiş oldu.

19. yüzyılda İskoçya ve İrlanda’dan ABD’ye göç eden topluluklar beraberlerinde bu geleneklerini de getirerek ‘Pagan Ruhlar Festivali’ni dirilttiler ve Cadılar Bayramı olarak yaşamaya başladılar.