blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Büyük İskender hangi ülkede doğdu?

Kime sorduğunuza göre değişir.Basit cevabı Yunanistan’dır, ama işler bundan sonra hayli karışır.

MÖ 4. yüzyıldan önce Makedonya (ya da, ‘uzun boylular ülkesi’ anlamına, Makedon) Yunan Yarımadası’nın kuzeydoğu köşesinde küçük bir krallıktı.Büyükİskender (MÖ 356-323) MÖ 336 yılında babası II. Filip’in yerine geçtiğinde Makedonya, antik Yunan’daki diğer bütün şehir devletleri ve krallıkları çoktan fethetmişti.O zamanlar Makedonya krallığına dahil olan, İskender’in doğduğu Pella kasabası, günümüzde de hala Yunanistan’da Makedonya diye bilinen yerin sınırları içindedir.Ama İskender 33 yaşında öldüğünde dünyanın, ondan önceki herkesin hükmettiğinden fazlasına hükmediyordu ve Makedonya İmparatorluğu Avrupa’nın ötesine, Ortadoğu ve Asya’ya kadar yayılmıştı.İşte sorunlar da burada başlıyor.

İskender’in imparatorluğu parçalandığında Yunanistan ve Balkanlar’ın güney kısmı Romalılar tarafından yönetildi,ardından Slavlar’ın işgaline uğradı ve sonunda da Osmanlılarca fethedildi.Etnik kimlikler birbirine girdi ve ulusal sınırlarla ender olarak çakışır hale geldi.Bu durum,hiçbir yerde Makedonya’da olduğundan daha karmaşık değildi.İskender’in memleketi Pella önce Türk,ardından da Bulgar oldu.En sonunda 1926 yılında Yunanistan’a iade edildi.Bugün yaklaşık 4,5 milyon kişi Makedonyalı olduğunu iddia etmektedir.Bu insanlar Yunanistan’a, Sabık Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti’ne, Bulgaristan’a, Sırbistan’a ve Kosova’ya yayılmış durumdadır.

19. yüzyılda diplomatlar buna ‘Makedon sorunu’ diyordu.Bu sorunu çözmenin en iyi yolunun bir Makedon devleti kurmak olduğunu düşünebilirsiniz.Hatta Sabık Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti’nin (FYROM) bu olduğunu sanabilirsiniz.Keşke o kadar basit olsaydı. Etnik Makedonlar üç ana gruba ayrılır: Yunan Makedonlar (yaklaşık 2,5 milyonluk bir nüfusun çoğu, Yunanistan’daki Makedonya’da yaşar); Makedonyalı Slavlar (1,3 milyonluk bir nüfus Sabık Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti’nde yaşar); Makedonyalı Bulgarlar (370 bin kişilik bu grup aynı zamanda Slav’dır, ‘Makedonyalı Slav’lardan farklı bir dil konuşur ve Bulgaristan’ın Pirin Makedonya bölgesinde ikamet ederler).Üç grup da Ortodoks Hıristiyan’dır ve birbirlerini hiç sevmezler.

Yunanlar, Birleşmiş Milletler tarafından bir uzlaşma olarak önerilen FYROM / Sabık Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti ismini kabulü reddeder.Tek ‘gerçek’ Makedonya’nın Yunanistan sınırları içinde olduğunu, Büyük İskender’in mirası olan Makedon kültürünün Yunan olduğunu Slavlar’ın bunu ‘çalamayacağını’ iddia ederler.Makedonyalı Slavlar ülkelerine canları hangi ismi isterse onu koyabileceklerini söylemektedir.Bulgarlar ise daha pragmatiktir.FYROM’u tanımışlar ama ‘onların’ Makedonyalılar’ın çoğunun, öncelikle birer Bulgar olmaktan gurur duyduğunu söylerler. Bu arada Bulgaristan 2007 yılında AB üyesi olduğundan beri ülkeye göç etmek isteyen binlerce FYROM göçmenine yurttaşlık hakkı tanımakla meşgul.

Zamanında birleştirici olarak saygı gören İskender için ironik bir miras.Ama yine de efsanesi hala devam etmekte.Ege Denizi’nde yelken açmış yol alırken bir denizkızı suları dalgalandırırsa endişelenmeyin.Yunan balıkçıların yaptığı gibi yapın.Size ‘İskender nrede?’ diye seslendiğinde, cevaben ‘Yaşıyor,dünyaya hükmediyor ve dünya barışını sağlıyor’ diye cevap verin.Bu sayede evinize güvenli bir şekilde varırsınız.