blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Bozuk Paranın Tura Gelme İhtimali Nedir?

Kesinlikle yarı yarıya değil.

Şayet atarken tura üste bakıyorsa sonucun tura gelmesi daha olasıdır.Stanford Üniversitesi’ndeki öğrenciler çok hassas kameralarla binlerce kez attıkları paraları kaydetmiş ve ihtimalin yüzde elli bire yüzde kırk dokuz olduğunu keşfetmişlerdir.

Araştırmacılara göre bozuk para atmak kesinlikle rastgele bir prosedür değil,tam tersine fizik kurallarına uyan ölçülebilir bir olaydır.Her bir bozuk para aynı başlangıç koşullarına ve kuvvetine tabi ise o zaman atılışı eşit şans doğurur.

Ne var ki,bu koşullardan birinde -hız,atış açısı,paranın yerden yüksekliği,atılırken hangi yüzün üste baktığı- meydana gelebilecek en ufak bir değişiklik sonucu etkileyecektir.Stanford araştırması atılan paraların ortalaması alındığında bu türden değişimlerin yarı yarıya şans olasılığına engel olduğunu ortaya koyar.

Bozuk para atmak çok ciddi bir mesele olabilir.1968 yılındaki üçüncü Avrupa Kupası’nda İtalya ve Rusya yarı finalde 0-0 berabere kaldı.O zamanlar penaltı atışları yoktu (programda ikinci bir maç için yeterli zaman da yoktu).Bu yüzden sonuca bozuk para atılarak karar verildi.Rusya kaybetti.İtalya yarı finale yükselip kupayı kazandı.

Krikette,gündüz oynanan maçlarda bozuk para atışını kazanmak sonucu etkilemiyor gibi görünse de,Londra Üniversitesi’nin istatistik analizlerine bakılırsa gündüz-gece maçlarında bozuk para atışını kazanmak ve ilk vuruşu yapmak (henüz güneş varken) kazanma ihtimalini yüzde 10 yükseltiyormuş.

İngiliz seçim yasalarına göre bir oylama berabere bittiğinde sonuca kurayla ulaşılıyor.

2010 yılındaki Birleşik Krallık Konsey Seçimleri’nde Great Yarmouth ve Bristol’den gelen sonuçlar berabereydi.Birinde zafer desteden en yüksek kartı seçen adayın oldu;diğerine ise kazanan ismi seçim görevlisi bir şapkadan çekti.

Belki de Stanford araştırmasını gördükleri için o seferlik bozuk para atmaktan vazgeçmişlerdir…