blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Böcek koleksiyonu yaparken böceklerin çürümesini nasıl engelleyebilirim?

Hemen hemen tüm yaşam ortamlarında buluna böcekler, araziden çeşitli yöntemlerle toplanır. Toplama yapıldıktan sonra, eğer örneklerinizin bilimsel olarak da değerlendirilmesini istiyorsanız, bazı işlemler yapmanız gerekli. Örneğin, böceğin toplandığı yerin adı, tarih (gün, ay, yıl), yükseklik, biliniyorsa üzerinde yakalandığı bitkinin adı, bilinmiyorsa bitkiden bir örnek, varsa böceğin yumurtaları, varsa pupu, varsa değiştirilmiş derisinin örneğini almanız gerekli. Tüm bu bilgileri de bir etikete yazıp böceğin kutusuna koyabilirsiniz. Bundan sonra yapılacak işlerse şunlar: Etiketler kurşun kalemle yazılırsa suda bozulmaz. Etiketin sonuna da toplayanın ismi de yazılmalıdır. Böcekler yakalandıktan sonra, genellikle dibine KCN (potasyum siyanür) konulmuş, üzerine 0,5 – 1 cm alçı dökülmüş, ağzı geniş bir şişenin içinde öldürülür. KCN dışında, pamuğa emdirilmiş etil asetat da konulabilir. Renkleri aynen korunmak istenen böceklerse dorudan saf asetona atılarak, vücutlarındaki su aniden çekilir. Öylede aniden kurutulmuş da olur. Ancak, çok kırılgan bir hal alırlar. Taşınırken dikkat edilmesi gerekir.

Zehir şişesindeki böcekler öldükten sonra, hemen şişeden çıkartılıp havalandırılır. Karnı şişkin olan varsa, bunların karnı ince bir makasla açılarak içi boşaltılır. Bu boşluğa bir parça pamuk yerleştirilir ve karın kapatılır. Tüm bunlar böcekler yakalandıktan hemen sonra yapılırsa daha iyi olur. Ancak, örnek kurumuşsa yumuşatılabilir. Bunun için önce zehirli gazlarla 800C’lik etüvlerde ısıtılarak müze parazitlerinden arındırılır. Sonra böcekler, altında kum, bunun üzerinde filtre kağıtları olan bir kavanoz içine konur. Kuma bir miktar su verilir ve böceğin yumuşaması sağlanır. Yumuşayan örnekler, böcek iğnesi denen ve değişik kalınlıkta olan iğnelerle, göğsün ortasından ya da sağ kanadın dip kısmından geçirilerek tutturulur.

Böcek örneklerinin renklerinin kaybolmaması için karanlık ya da doğrudan güneş almayan bir yerde saklanması gerekir. Parazitlerden koruyabilmek için kapalı kutularda saklanmalı ve yılda bir defa zehirli gazlarla ilaçlama yapılmalı. Ayrıca kutuların içine glo gibi anti-güve ilaçları ya da naftalin konulmalı. Böylece çürümeler ve kokmalar önlenebilir.