blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Birinin Sizi Gördüğüne Sevindiğini Nasıl Anlarsınız?

Ağzının aldığı şekli boş verin, gerçek gülümseme gözlerdedir.

Fransız Doktor Guillaume Duchenne (1806-1875) gülümsemenin ardındaki sırrı, deneklerinin suratlarına elektroşok vererek ve sonuçların fotoğraflarını çekerek keşfetti. Yapmacık gülümsemenin, yüzümünün iki yanında bulunan ve elmacık kemiğine ait büyük kas sayesinde, bir fıkra karşısındaki gerçek gülümsemenin ise gözlerimizin yakınından geçen kaslar sayesinde gerçekleştiğini buldu. Gözlerimizin kenarında istemsiz olarak meydana gelen kırışma sayesinde bunu görebilirsiniz. Gülümseme araştırmaları çevrelerinde gerçek gülümsemeye “Duchenne Gülümsemesi” adı verilirken yapmacık gülümsemenin adı artık kullanılmayan havayolu reklamındaki hostesler yüzündeb “Pan Am Gülümsemesi”dir.

Duchenne’e göre, sahte gülümseme sadece kibarlığın bir ifadesidir ya da ihaneti gizlemek gibi daha kötü amaçlarla da kullanılabilir. Sahte gülümsemeyi, “Ruhumuz üzgünken dudaklarımızın üzerinde oyunlar oynayan gülümseme” olarak tarif eder.

Araştırmalar, tezini doğrulamaktadır. 1905′lerin sonlarına doğru California’daki Mills College’ta okuyan 141 kız öğrenci, uzun vadeli bir psikoloji araştırmasına katılmayı kabul etti. 50 yıl boyunca sağlıkları, evlilikleri, aile hayatları, kariyerleri ve mutluluklarını kayıt altına alacaklardı. 2001′de Berkeley’den iki psikolog bu öğrencilerin yıllık fotoğraflarını inceledi ve öğrencilerin yarı yarıya Duchenne ile Pan Am gülümsemesi arasında ayrıldığını fark etti. Verileri tekrar incelediklerinde Duchenne Gülümsemesi’ni sergileyenlerin diğerlerine nazaran daha mutlu bir evlilik hayatı olduğunu ve hem daha mutlu hem de daha sağlıklı olduklarını gördüler.

Bu görüş 2010 yılında 1950′lerin beysbol oyuncuları üzerindeki bir araştırma ile daha da kuvvetlendi. Gerçekten gülen oyunculari yapmacık gülen oyunculara nazaran ortalama beş yıl, kamera karşısında gülümseyenlerden ise ortalama yedi yıl daha uzun yaşamıştır.

Gerçek hislerin ifadesi konusunda gözlerin önemi Çin ve Japonya’da kullanılan duygu ikonlarında (emotikon) kendini gösterir. Batılı ikonlar bir çift sabit ve sürekli değişen bir ağız kullanır:

:) “mutlu”, :( ise “mutsuz” anlamına gelir.

Uzakdoğulu duygu ikonları değişken gözler üzerine odaklanırken ağız şeklini sabit tutar:

^_^ (mutlu), ;_; (mutsuz).

Buradan hareketle Doğu’nun, kimin bizi gördüğünde sevindiğini bilme konusunda daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.